• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Cegielski znalazł klienta

Cegielski znalazł klienta
Foto: TVN24 Foto: W Cegielskim jest jeszcze trochę pracy

- H. Cegielski Poznań SA podpisał kontrakt na dostawę dwóch silników wraz z prądnicami na potrzeby elektrowni w Wielkiej Brytanii - poinformował we wtorek prezes spółki Jarosław Lazurko. Kontrakt warty 21,5 mln euro przewiduje dostawę silników do końca 2010 roku. Rozwiązuje on jednak tylko małą część problemów zakładu stojącego na granicy bankructwa.

Silniki wyprodukowane przez Cegielskiego będą wspomagały dwie gazowe elektrownie w rejonie aglomeracji londyńskiej. Inwestorem całości jest brytyjska firma Blue NG, a generalnym wykonawcą inna brytyjska firma, Land Marine.

Wygraliśmy ten przetarg dzięki systemowi odzyskiwania ciepła ze spalin, który podnosi sprawność systemu o cztery procent

lazurko o silnikach

- Wygraliśmy ten przetarg dzięki systemowi odzyskiwania ciepła ze spalin, który podnosi sprawność systemu o 4 proc. - powiedział prezes Lazurko. - Będą to silniki główne statków na olej rzepakowy, który jest w tamtych regionach uprawiany. Będzie to element większej instalacji. Instalacja służy do rozprężania gazu skroplonego, z tego wytwarza się również energię elektryczną. Ciepło z naszych silników będzie wykorzystywane do wstępnego podgrzewania tego gazu. My dostarczamy silnik, prądnice i system odzysku ciepła - tłumaczył.

Przyszłość wciąż niepewna

Niestety dwa silniki dla Anglii są jedynymi zamówieniami Cegielskiego na rok 2010. Zarząd firmy zabiega o kontrakty na dostawę podobnych silników do Brazylii. Aby wykorzystać w pełni potencjał budowy silników okrętowych, firma powinna produkować rocznie osiem silników. Spółka ma kłopoty z terminową wypłatą wynagrodzeń. Kontrakt z Anglikami pozwoli spółce na zaciągnięcie kredytu, z którego zostaną wypłacone odprawy dla zwalnianych pracowników. - Do końca listopada wszystkie zaległości zostaną uregulowane - zadeklarował prezes Lazurko.

Od początku października w zakładach trwają zwolnienia grupowe. Są one jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego firmy. Zwolnienie prawie 500 pracowników ma dać około 25 mln zł oszczędności rocznie. Zarząd opracował też program, który obejmuje, oprócz obniżania kosztów, także plan restrukturyzacji firmy i dywersyfikację produkcji. Został on zaakceptowany przez Radę Nadzorczą Cegielskiego.

H. Cegielski jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł. Głównym powodem problemów spółki jest upadek polskich stoczni.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane