• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Cegielski na krawędzi dachu

Cegielski na krawędzi dachu
Foto: TVN24 Foto: Cegielski w wielkich kłopotach

1,5 mln zł długu pcha zakłady im. Hipolita Cegielskiego na skraj bankructwa. Tyle poznańska spółka zalega niewielkiej firmie Dachbud. Wierzyciel, nie mogąc doprosić się uregulowania zobowiązań, skierował do sądu wniosek o upadłość Cegielskiego z możliwością likwidacji firmy.

Wniosek Dachbudu, który w ubiegłym roku wykonywał szereg prac budowlanych na zlecenie Cegielskiego, wpłynął w środę do Sądu Rejonowego w Poznaniu.

- Jesteśmy zbulwersowani tym wnioskiem, ale rozumiemy trudną sytuację wierzyciela, który ze względu na nasze zadłużenie jest w ciężkiej sytuacji. Prowadzimy negocjacje układowe z tym wierzycielem i mamy nadzieję, że się dogadamy - powiedział prezes Cegielskiego Jarosław Lazurko.

Z nożem na gardle

Od początku października w państwowych zakładach trwają zwolnienia grupowe związane głównie z drastycznym spadkiem zamówień po upadku polskich stoczni. Zwolnienia są jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego firmy, która znajduje się w fatalnej kondycji finansowej.

Według zarządu, na koniec tego roku w kasie firmy może zabraknąć ok. 50 mln zł, a udział zobowiązań zbliża się do poziomu, w którym należy rozpocząć postępowanie upadłościowe.

Zwolnienie prawie 500 pracowników ma dać około 25 mln zł oszczędności rocznie. Zarząd opracował też program, który obejmuje oprócz obniżania kosztów także plan restrukturyzacji firmy i dywersyfikację produkcji. Na początku tygodnia zarząd informował o negocjacjach w sprawie dostaw silników do napędu generatorów prądu do Brazylii.

W obronie istnienia spółki demonstrowali w Poznaniu związkowcy z całego kraju. W miniony piątek w manifestacji wzięło udział około 2 tys. związkowców, którzy domagają się interwencji rządu w sprawie ratowania firmy.

H. Cegielski jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane