• rozwiń

Catalyst? Rośnie jak na drożdżach

Catalyst? Rośnie jak na drożdżach
Foto: TVN24 Foto: Prezes GPW liczy, że w tym roku na giełdowym rynku obligacji pojawi się 10 nowych podmiotów

Jeszcze niedawno nikt nie wiedział, co to takiego rynek Catalyst. A teraz prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski spodziewa się, że w ciągu najbliższego miesiąca na rynku obligacji Catalyst pojawi się około 10 nowych podmiotów, w tym jeden zagraniczny.

- Liczba podmiotów debiutujących na rynku Catalyst rośnie i spodziewamy się, że będzie nadal systematycznie rosnąć. W ciągu najbliższego miesiąca powinno pojawić się około dziesięciu debiutantów, w tym jeden zagraniczny - powiedział Sobolewski podczas środowego spotkania z dziennikarzami.

Wśród planowanych debiutów znajdują się m.in. obligacje komunalne Wodzisławia Śląskiego i gminy Konopiska, a także obligacje korporacyjne firm Organika, BBI Zeneris, Orzeł, Mera i Fojud. Duży program emisji obligacji ma przeprowadzić Bank Polskiej Spółdzielczości.

Emisję obligacji - zamiast debiutu giełdowego - może rozważać spółka, która chce pozyskać kapitał na rozwój. W przeciwieństwie jednak do emisji akcji, obligacje, czyli papiery dłużne na rynku Catalyst może sprzedać samorząd.

Rynek obligacji Catalyst ruszył pod koniec września zeszłego roku. Prowadzony jest na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i BondSpot (dawniej MTS CeTO).

Catalyst tworzą cztery platformy obrotu. Dwie prowadzone przez GPW - w formule rynku regulowanego i alternatywnego systemu obrotu - przeznaczone są dla klientów detalicznych, analogiczne dwa rynki BondSpotu dedykowane są klientom hurtowym. Wszystkie przeznaczone są dla nieskarbowych instrumentów dłużnych - obligacji komunalnych, korporacyjnych oraz listów zastawnych.

Według stanu na kwiecień 2010 roku na rynku tym notowanych jest 55 serii obligacji skarbowych i komunalnych, 30 serii obligacji korporacyjnych i instytucji finansowych oraz 3 serie obligacji zagranicznych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane