• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Castorama ukarana za farby

Castorama ukarana za farby
Foto: TVN24 Foto: Firmy muszą zapłacić za nieuczciwe praktyki

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółki Castorama i ICI łącznie 45 mln zł kary. Firmy zawarły niedozwolone porozumienie ustalając cenę sprzedaży farb i lakierów.

Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostało wszczęte w grudniu 2006 roku. Urząd sprawdzał, czy Castorama, właściciel 36 marketów budowlanych , ustalała z ICI, producentem wyrobów farbiarskich, cenę minimalną sprzedaży 14 produktów, między innymi "Kolorów Świata"i "Arktycznej Bieli".

Według UOKiK-u spółki co najmniej od 2004 roku ustalały nie tylko ceny końcowe farb i lakierów, lecz także części składowe cen - takie jak marże. Świadczą o tym sformułowania użyte w wymianie korespondencji między spółkami: "ustaliłem", "wprowadziłem zgodnie z sugestią", "podsumowanie ustaleń ostatniego spotkania", a także "ceny stosowane przez sklepy należące do sieci Castorama".

W ocenie UOKiK-u przedsiębiorcy działali w sposób zamierzony i świadomy, czerpiąc przez wiele lat nieuzasadnione korzyści z niedozwolonej praktyki. Castorama i ICI nie zaprzestali jej mimo prowadzonego przez UOKiK postępowania antymonopolowego.

W trakcie postępowania Castorama złożyła wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary lub obniżenie jej wymiaru. Według UOKiK-u spółka nie przyznała się do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, a jedynie do kilku uzgodnień stanowiących jego część.

Decyzja Urzędu nie jest ostateczna. Przedsiębiorcy mogą odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane