• rozwiń

CANAL+ kupuje udziały w TVN za 230 mln euro

CANAL+ kupuje udziały 
w TVN za 230 mln euro
Foto: TVN24 Foto: TVN i CANAL+ partnerami strategicznymi

- CANAL+, TVN i UPC zostaną właścicielami nowej platformy cyfrowej, która powstanie z połączenia CYFRY+ i "n" - poinformowały spółki w komunikacie. W ramach podpisanej umowy CANAL+ zostanie też mniejszościowym udziałowcem TVN. Za te akcje zapłaci 230 mln euro w gotówce. Po komunikacie TVN był najbardziej zyskującą spółką na WIG20 i utrzymał pozycję lidera na koniec dnia (3,09 proc.), mimo spadku całego indeksu.

- W dniu 18 grudnia zarząd TVN podpisał ostateczną i w pełni obowiązującą umowę z CANAL+ dotyczącą połączenia platform telewizji satelitarnej "n" i CYFRA+, wskutek którego powstanie wiodący operator płatnej telewizji segmentu premium w Polsce - czytamy w poniedziałkowym komunikacie. Nowa platforma ma mieć na starcie 2,5 mln abonentów i być numerem dwa na rynku. Spółki oczekują, że do końca 2015 roku nowo utworzona spółka płatnej telewizji zwiększy liczbę klientów do ponad 3 mln, a EBITDA przekroczy 550 mln zł.

- Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, iż możemy ogłosić utworzenie wiodącej platformy telewizji płatnej pod przewodnictwem Grupy CANAL+, wspartej silnym partnerstwem z najbardziej znaczącą polską grupą medialną, jaką jest TVN. Jest to istotny krok w ewolucji Grupy CANAL+. Rozwijamy działalność na arenie międzynarodowej, wzmacniamy naszą pozycję strategiczną w Polsce, jednocześnie zwiększając tempo rozwoju - powiedział Bertrand Meheut, prezes Grupy CANAL+.

Zamknięcie transakcji wymaga akceptacji przez organy regulacyjne - decyzja oczekiwana w drugiej połowie roku 2012. Dopiero wtedy, jak powiedział prezes TVN Markus Tellenbach, zostaną podjęte decyzje co do kształtu oferty programowej.

Jak wygląda nowy biznes

Nową platformą będzie zarządzała nowa spółka nazwana roboczo CYFRA+/n. Będzie miała trzech właścicieli: CANAL+, który obejmie 51 proc. udziałów, TVN - 32 proc. udziałów i UPC (obecny partner CANAL+ z 25 proc. udziałów w CYFRA+) - 17 proc. udziałów.

W radzie nadzorczej nowej spółki zasiądzie pięciu przedstawicieli CANAL+ i po dwóch z TVN i UPC.

Oprócz tego Grupa CANAL+ kupi pośrednio udziały w spółce TVN. Za około 230 mln euro gotówką nabędzie od ITI 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce-matce Polish Television Holding, do której z kolei należy 51 proc. akcji TVN. W kwocie tej zawiera się pożyczka, którą Grupa CANAL+ udzieliła Grupie ITI w wysokości 120 mln euro, która zostanie zaliczona na poczet należnego Grupie ITI wynagrodzenia za zbycie udziałów w N-Vision i potrącona z tego wynagrodzenia.

Grupa ITI wykorzysta powyższe środki na wykup pakietu 33 proc. swoich akcji od rodziny Wejchertów. Po sfinalizowaniu tej transakcji Łukasz Wejchert odejdzie z TVN, a na stanowisku prezesa Grupy Onet zastąpi go Robert Bednarski, obecny wiceprezes Onetu. - Formalna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale rada nadzorcza TVN zgodziła się na to, żeby Bednarski został prezesem Onetu i członkiem zarządu TVN - powiedział prezes Grupy ITI Wojciech Kostrzewa.

W nowej radzie nadzorczej TVN będzie trzech przedstawicieli CANAL+ (w tym wiceprzewodniczący), czterech ITI (w tym przewodniczący) i czterech tzw. niezależnych. Prezesem spółki pozostanie Markus Tellenbach.

Grupa ITI, którą będą kontrolować Aldona Wejchert (46,2 proc.), Mariusz Walter (29,9 proc.), Bruno Valsangiacomo (22,8 proc.) i Wojciech Kostrzewa (1,1 proc.) nadal będzie posiadać 60 proc. pakietu kontrolnego w N-Vision. Spółki poinformowały też, że Grupa CANAL+ może kupić po dwóch latach od ITI kolejne dziewięć proc. akcji w N-Vision. A po 3 lub 4 latach od zamknięcia transakcji - pozostałe udziały.

Umowa ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie roku 2012. Wtedy Grupa TVN ma mieć niegotówkowy zysk w wysokości ok. 700 mln zł wynikający z różnicy pomiędzy skonsolidowaną wartością księgową netto "n", a wartością przejmowanych 32 proc. udziałów w n/C+, która została oszacowana na poziomie ok. 1,9 mld zł.

"Strategiczne partnerstwo"

Połączenie to stanowi fundament przyszłego rozwoju, który może przełożyć się na stworzenie ponadprzeciętnej wartości. Wraz z Grupą CANAL+ otwieramy dla naszych akcjonariuszy nowy rozdział, a ja spodziewam się, że uda nam się stworzyć światowej klasy zespół zarządzający, który zapewni nowoutworzonej spółce wiodącą pozycję na wysoce konkurencyjnym polskim rynku medialnym

Markus Tellenbach, prezes TVN i n/C+

Przyszłe połączenie Cyfry + i „n” rozwija przed nami niezwykle obiecujące perspektywy. Obie platformy mają uzupełniające się kompetencje w zakresie kontentu, marketingu i technologicznego know-how. Ich połączenie przyniesie korzyść konsumentom, dla których wybór spośród ofert płatnej telewizji - na jednym z najbardziej konkurencyjnych europejskich rynków - stanie się dużo prostszy

Beata Mońka, prezes Cyfry+ i wiceprezes n/C+

Bruno Valsangiacomo, prezydent i Akcjonariusz Założyciel Grupy ITI podkreślił, że jest przekonany, iż "decyzja o partnerstwie z Grupą CANAL+ jest właściwa i przyczyni się do stworzenia dodatkowej, długoterminowej wartości dla wszystkich interesariuszy zarówno Grupy ITI, jak i TVN". - To partnerstwo strategiczne nie tylko opiera się na solidnych przesłankach biznesowych związanych z połączeniem naszych polskich działalności w branży płatnej telewizji, ale też stanowi logiczny krok strategiczny, dzięki któremu Grupa ITI utrzyma wiodącą pozycję na rynku i spełni oczekiwania polskich konsumentów i reklamodawców, jednocześnie stawiając czoła wyzwaniom związanym z nowymi technologiami - mówił Valsangiacomo.

Rynek pozytywnie zareagował na transakcję. Akcje TVN zyskiwały po jej ogłoszeniu o 6,4 proc. - najbardziej na WIG20, który rósł przed godz. 11 o 1,14 proc. Na koniec dnia kurs akcji TVN wyniósł 3,09 proc., najwięcej na WIG20.

TVN, CANAL+, "n" i CYFRA+ podpisały też umowę udziałowców, która zabezpiecza prawa TVN jako mniejszościowego właściciela n/C+ i zapewnia potencjalne opcje wyjścia z inwestycji 3 lub 4 lata po zamknięciu transakcji.

Wzajemnie uzupełnieni

Nowa platforma zarządzana będzie wspólnie przez Markusa Tellenbacha - jako prezesa i Beatę Mońkę, obecnie prezes CYFRY+ - jako wiceprezesa.

- Połączenie to stanowi fundament przyszłego rozwoju, który może przełożyć się na stworzenie ponadprzeciętnej wartości. Wraz z Grupą CANAL+ otwieramy dla naszych akcjonariuszy nowy rozdział, a ja spodziewam się, że uda nam się stworzyć światowej klasy zespół zarządzający, który zapewni nowo utworzonej spółce wiodącą pozycję na wysoce konkurencyjnym polskim rynku medialnym - powiedział Markus Tellenbach. A Beata Mońka dodała: - Przyszłe połączenie CYFRY+ i „n” rozwija przed nami niezwykle obiecujące perspektywy. Obie platformy mają uzupełniające się kompetencje w zakresie kontentu, marketingu i technologicznego know-how. Ich połączenie przyniesie korzyść konsumentom, dla których wybór spośród ofert płatnej telewizji - na jednym z najbardziej konkurencyjnych europejskich rynków - stanie się dużo prostszy.

Twórcy nowej platformy podkreślają, że jej klienci otrzymają najwyższej jakości rozrywkę z ekskluzywną zawartością i w najnowszej technologii, w tym najszerszą na polskim rynku ofertę telewizji HD. Nowo utworzona spółka będzie również współpracować z TVN w zakresie rozwoju kontentu i produkcji.

mkg/mat/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane