• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Forum Ekonomiczne w Davos

Cameron w Davos: firmy wracają do Wielkiej Brytanii

David Cameron widzi ożywienie w Europie Odtwórz: David Cameron widzi ożywienie w Europie
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przemawiał w piątek w Davos | Video: David Cameron widzi ożywienie w Europie

- Najnowsze badania małych i średnich przedsiębiorstw pokazują, że w zeszłym roku więcej niż jedna na dziesięć firm przeniosła z powrotem do Wielkiej Brytanii część swojej produkcji - powiedział w Davos premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Zaznaczył, że jest szansa, by ta tendencja była jeszcze większa.

Piątek to kolejny dzień spotkania w Davos Światowego Forum Ekonomicznego 2014, z udziałem ok. 2500 osób - polityków, biznesmenów, naukowców, dziennikarzy. Wśród tematów prestiżowego spotkania - rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne oraz przeciwdziałanie skutkom kryzysu finansowego. Wśród mówców tego dnia był również premier Wielkiej Brytanii.

Tendencja w gospodarce

David Cameron podkreślił, że "w ostatnich latach często była stosowana praktyka przenoszenia produkcji firm do krajów o niższych kosztach pracy".

- Wszyscy to widzieliśmy, wszyscy wiemy, że będzie to trwać nadal, ale teraz jest szansa na odwrót i na odtworzenie części miejsc pracy - zapewnił brytyjski premier.

I dodał: - Najnowsze badania małych i średnich przedsiębiorstw pokazują, że w zeszłym roku więcej niż jedna na dziesięć firm przeniosła z powrotem do Wielkiej Brytanii część swojej produkcji. Obecnie ponad dwa razy więcej firm, w porównaniu do liczby tych, które ją przenoszą, wraca do kraju z produkcją. Od przetwarzania żywności po modę, od producentów samochodów po producentów komputerów - ocenił Cameron.

- Ta tendencja jest widoczna nie tylko w jednym sektorze. Objawia się w całej gospodarce - podkreślił.

Prawda ogólna

Do słów premiera Wielkiej Brytanii odniósł się gość TVN24 Biznes i Świat Wojciech Warski, ekspert gospodarczy i przewodniczący konwentu BCC.

- To, że produkcję należałoby troszeczkę przywrócić do Europy, a nie tylko żyć z pośrednictwa, handlu i usług, to prawda. Ale jest to tylko drobny fragment tej prawdy. Żeby Europa zaczęła żyć na nowo, musiałby zrewolucjonizować swój status dobrobytu, zacząć go racjonalizować - powiedział Walczak.

I dodał: - Europa jest skonstruowana arcysocjalnie, są kraje, które mogą sobie na to pozwolić, natomiast Europa jako całość wymaga przebudowy mentalnościowej. Z tym będzie problem - ocenił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane