• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Cameron: Nie zawaham się zawetować traktatu

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że jeśli nowy traktat dla 27 państw Unii Europejskiej, który miałby być receptą na kryzys zadłużenia w strefie euro, nie będzie chronił interesów brytyjskich, to nie zawaha się go zawetować.

Zrobię wszystko, co najlepsze dla Wielkiej Brytanii i mam nadzieję, że jeśli zawrzemy dobre porozumienie, to będzie to dobre dla naszego kraju. Ale jeśli nie dostanę tego, czego chcę, nie zawaham się zawetować traktat dla 27 państw UE, bo nie zamierzam jechać do Brukseli i nie stawać w obronie naszego kraju

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii

Takie oświadczenie wygłosił Cameron w Londynie tuż przed wylotem do Brukseli na szczyt europejski.

- Zrobię wszystko co najlepsze dla Wielkiej Brytanii i mam nadzieję, że jeśli zawrzemy dobre porozumienie, to będzie to dobre dla naszego kraju - zapewnił, lecz dodał: - Ale jeśli nie dostanę tego, czego chcę, nie zawaham się zawetować traktatu dla 27 państw UE, bo nie zamierzam jechać do Brukseli i nie stawać w obronie naszego kraju.

"Będę twardo bronił interesów"

Już wczoraj, podczas posiedzenia Izby Gmin, brytyjski premier zapewniał parlamentarzystów, że na szczycie w Brukseli będzie twardo będzie bronił brytyjskich interesów.

- Interesy narodu brytyjskiego absolutnie oznaczają, że musimy pomóc rozwiązać kryzys w strefie euro. To jest zamrożenie brytyjskiej gospodarki, tak jak to jest zamrożenie gospodarek w całej Europie. Więc rozwiązanie tego kryzysu jest w miejscach pracy, wzroście gospodarczym i inwestycjach, tutaj w Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie musimy szukać gwarancji dla Brytyjczyków. To jest właściwa rzecz, jaką musimy zrobić i mogę zagwarantować, że jak długo tutaj jestem, absolutnie nie ma możliwości do wejścia do strefy euro - zapewniał w środę Cameron.

Spotkanie 27 przywódców

Dwudniowy szczyt przywódców 27 państw UE w Brukseli rozpocznie się o godz. 19.30 kolacją roboczą. Główny temat szczytu to odpowiedź na kryzys zadłużenia w strefie euro. Oczekiwane są decyzje ws. ewentualnej zmiany traktatu UE, zmierzające do zapewnienia większej dyscypliny finansów publicznych i zarządzania gospodarczego zwłaszcza eurolandu. Niemcy i Francja zapowiadają, że jeśli nie będzie zgody 27 państw, to wówczas przyjęty zostanie traktat międzyrządowy.

ant\mtom

EUROPA NAD PRZEPAŚCIĄ - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY TVN24.PL

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane