• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Cameron chce postawić szlaban imigrantom, również z Polski. "Bez świadczeń, łatwiejsza deportacja"

Cameron: nie powinniśmy usuwać imigrantów, którzy są tu legalnie Odtwórz: Cameron: nie powinniśmy usuwać imigrantów, którzy są tu legalnie
Foto: Reuters | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: David Cameron mówił o ograniczeniu imigracji | Video: Cameron: nie powinniśmy usuwać imigrantów, którzy są tu legalnie

Ograniczenie imigracji z krajów Unii Europejskiej i spoza niej, uczynienie systemu bardziej sprawiedliwym - takie zmiany planuje premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Brytyjski premier przedstawił plan konkretnych zmian, który mają do tego doprowadzić. Cameron zapowiedział też, że zażąda od Unii Europejskiej zmiany jej traktatów założycielskich, aby Wielka Brytania mogła ograniczyć migrację z UE.

Z przemówienia, które wygłosił Cameron, wynika kilka ważnych ograniczeń dla imigrantów. Zanim przyjadą, będą musieli mieć konkretną ofertą pracy. Nie dostaną świadczeń socjalnych i mieszkaniowych, jeśli nie przepracowali na Wyspach co najmniej 4 lata. - Jeśli imigranci chcą pobierać ulgi, muszą mieć swój wkład w rozwój kraju - podkreślił Cameron. Zlikwidowane mają być też świadczenia na dzieci, które zostały w kraju imigranta.

Cameron zapowiedział zmniejszenie liczby imigrantów zarówno z Unii Europejskiej, jak i spoza niej. - Imigracja musi być kontrolowana i wypośrodkowana, z korzyścią dla naszego kraju - zaznaczył. - Jestem dumny z tego, że zbudowaliśmy wielorasową demokrację. Z tego, że ludzie mogą przybywać tu i osiągnąć sukces. Zawsze byliśmy narodem otwartym dla tych, którzy chcą wnieść swój wkład i budować nasz kraj - dodał.

Ostrzejsze przepisy

Brytyjski premier odpowiedział też na obawy Brytyjczyków dotyczące imigracji. - Ludzie chcą kontroli nad tym, kto może mieć prawo do świadczeń socjalnych. Chcą wiedzieć, że zagraniczni przestępcy są usuwani i niewpuszczani. Należy kontrolować skutki, które imigranci wnoszą do naszego kraju - powiedział - mówił.

- Kolejny niebezpieczny pogląd to taki, że możemy zamknąć się przed światem i zamknąć na imigrantów. Tego rodzaju izolacjonizm jest niepatriotyczny. Wielka Brytania jest krajem wyspiarskim,ale nigdy nie byliśmy zamknięci na świat - podkreślił David Cameron.

Zaznaczył, że Wielka Brytania będzie wnioskować do innych krajów UE o to, aby swoboda przepływu

ludzi w ramach Unii, dla nowo przyjętych krajów UE dotyczyła tylko państw, których "gospodarka zbliży się do poziomu gospodarek Unii". Ograniczony ma też zostać czas pobytu imigranta szukającego pracy - do 6 miesięcy. Jeśli jej nie znajdzie, będzie musiał wyjechać.

Pojawić się ma nowe świadczenie - universal credit, które zastąpi świadczenie dla szukających pracy. Cameron chce zaostrzyć system walki z nadużyciami w pobieraniu świadczeń socjalnych, w tym tych dotyczących fikcyjnych małżeństw. Większe mają być też możliwości deportowania imigrantów, którzy weszli w konflikt z prawem.

Negocjacja traktatów

Brytyjski premier zapowiedział też, że zażąda od Unii Europejskiej zmiany jej traktatów założycielskich, aby Wielka Brytania mogła ograniczyć migrację z UE, obciążającą brytyjski system świadczeń socjalnych.

- W Europie toczy się debata nad tym, które dokładnie fragmenty legislacji, które fragmenty traktatu trzeba będzie zmienić, ale nie ma wątpliwości, że ten pakiet jako całość będzie wymagał jakiejś zmiany traktatu i jestem przekonany, że możemy to wynegocjować - powiedział.

Cameron wezwał przywódców pozostałych państw UE do poparcia jego rozsądnych - jak ocenił - propozycji. Zarazem ostrzegł, że „nie wyklucza niczego”, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany, które postuluje.

BBC podkreśla na swym portalu internetowym, że jest to najsilniejszy dotąd sygnał, iż Cameron mógłby poprzeć wyjście Wielkiej Brytanii z UE. W przypadku uznania brytyjskich postulatów premier zamierza lobbować za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE; referendum w tej sprawie jest planowane na 2017 r.

Rzecznik Komisji Europejskiej odniósł się do wystąpienia Camerona, mówiąc: "To są idee Zjednoczonego Królestwa i są one częścią debaty. Trzeba będzie o nich dyskutować bez dramatyzowania, powinny być omawiane spokojnie i wnikliwie".

 

Wśród najważniejszy zmian zaproponowanych przez Camerona jest:

- Stworzenie ostrzejszego systemu walki z nadużyciami, zwiększenie uprawnień do deportacji kryminalistów.

- Wprowadzenie tzw. universal credit zamiast świadczeń dla szukających pracy. Nie będzie można go pobierać, jeśli się jest imigrantem.

- Pół roku na szukanie pracy, potem powrót do kraju jeśli się nie uda.

- Konkretna oferta pracy, potem przyjazd.

- Aby dostać świadczenie socjalne, trzeba będzie przepracować na Wyspach co najmniej 4 lata.

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane