• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Cały świat chce budować nasze autostrady

Cały świat chce budować nasze autostrady
Foto: sxc.hu Foto: Autostrady zbudują nam firmy spoza UE?

Firmy z Białorusi, Chin, Indii i Turcji zamierzają budować drogi w Polsce - pisze "Rzeczpospolita". Dotychczas zdobyły kontrakty za 2 mld zł. Walczą o następne, warte nawet drugie tyle.

Jak pisze "Rz", od początku tego roku wnioski o dopuszczenie do polskich przetargów na budowę dróg złożyło w sumie dziesięć firm spoza Unii Europejskiej.

O cztery kontrakty na budowę ok. 90 km autostrady A1 między Strykowem a Toruniem chcą walczyć m.in. Mapa Insaat ve Ticaret Anonim Sirketi z Turcji, Punjj Lloyd z Indii oraz Shanghai Construction z Chin czy Rożno-Stroitielnyj Tirest z Białorusi.

Trzy chorwackie spółki Dlekovod, Konstruktor – InzenJering i Hidroelektra Niskogradnija ubiegają się o umowę na budowę 20 km odcinka trasy S7 z Ostródy do Olsztynka - pisze "Rz". Konsorcjum, w skład którego wchodzi indyjska firma Punj Lloyd, złożyło najniższą ofertę na budowę 8,5-km obwodnicy Rzeszowa o wartości 411 mln zł.

Taniej i więcej?

Ceny, które oferują, są o ok. 40–50 proc. niższe od kosztorysów. To może przełożyć się na większą liczbę kilometrów dróg wybudowanych przez polski rząd za dostępne pieniądze lub zmniejszyć skalę kredytowania.

Eksperci obawiają się jednak o kondycję polskich firm, które muszą o kontrakty rywalizować z przybyszami spoza Unii. Część z nich może zniknąć z rynku.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane