• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Cała masa kolejowych uchybień

Cała masa kolejowych uchybień
Foto: TVN CNBC Foto: Cała masa kolejowych uchybień

Urząd Transportu Kolejowego dopatrzył się masy uchybień przy wprowadzaniu nowego rozkładu jazdy na kolei. Znalazł kilkadziesiąt błędów PKP, Przewozów Regionalnych i Kolei Mazowieckich. Teraz na przewoźników mogą zostać nałożone grzywny - mówi TVN CNBC Krzysztof Jaroszyński, prezes urzędu.

- Już widzimy, że doszło do udokumentowanych naruszeń. Tylko udokumentowane naruszenia mogą być podstawą wszczynania postępowań administracyjnych. Stąd z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że one zostaną wszczęte i co więcej, jest możliwość, że na przewoźników zostaną nałożne kary finansowe - powiedział Jaroszyński.

- Najczęstsze uchybienia to jest złamanie prawa do informacji na żądanie pasażera związanej z rozkładem jazdy, z dostępnością połączeń - dodał.

Stracą premie, których by nie dostali

Prezesi trzech spółek z Grupy PKP zostali ukarani odebraniem nagrody rocznej za bałagan towarzyszący wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy - powiedział w czwartek rzecznik ministerstwa infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Premie mieliby stracić prezesi PKP SA, PKP Polskich Linii Kolejowych i PKP Intercity. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział w TVN24, że kara ta jest dotkliwa i dotyczy też zastępców prezesów odpowiedzialnych za bałagan. Tymczasem nie wiadomo, jakie premie miał on na myśli, bo część tych spółek nie ma dodatnich wyników finansowych.

- Odbieranie prezesom spółek Grupy PKP nagród rocznych jest zagraniem pod publiczkę, ponieważ zgodnie z przepisami i tak im one nie przysługują - powiedział ekspert rynku transportowego Adrian Furgalski.

Premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w spółkach PKP powiedział, że czeka na wnioski personalne. - To obojętnie na jakim szczeblu. (...) Nawet na najwyższym, jeśli okaże się, że tam sięga odpowiedzialność za ten bałagan - powiedział. Jednak dymisje podejmować będzie wspólnie z ministrem Cezarym Grabarczykiem, a to oznacza, że jego nie ruszy.

Jak wyglądał rozkład kolei

Nowy rozkład jazdy wszedł w życie od 12 grudnia. Niemal do ostatniej chwili spółki nie mogły go uzgodnić. Zabrakło czasu na jego ogłoszenie. Podróżni nie byli poinformowani o zmianach, a pociagi odjeżdżały i przyjeżdżały z opóźnieniem. W ostatnich dniach pociągi opóźniały się nawet o kilka godzin, a pasażerowie skarżyli się na brak informacji.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane