• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

BZ WBK na sprzedaż

BZ WBK na sprzedaż
Foto: TVN24 Foto: Kto kupi BZ WBK?

- Allied Irish Bank szuka inwestora dla Banku Zachodniego WBK - poinformował AIB w komunikacie prasowym. Za przeprowadzenie transakcji odpowiadać będą AIB Corporate Finance oraz Morgan Stanley. Bank chce sprzedać swoje aktywa jeszcze w tym roku.

We wtorek w przemówieniu przed irlandzkim parlamentem minister finansów Irlandii Brian Lenihan powiedział, że sprzedaż aktywów ma się rozpocząć "natychmiast".

- Podstawowe elementy planu są już jasne. Allied Irish Bank ma być gotowy do podniesienia kapitałów przez sprzedaż swoich zagranicznych aktywów. Jako pierwszy krok w celu spełnienia swoich potrzeb kapitałowych bank natychmiast rozpocznie proces sprzedaży aktywów w USA, Polsce i w Wielkiej Brytanii. Sprzedaż tych aktywów ma być zakończona w tym roku - powiedział Lenihan.

Pieniądz potrzebny od zaraz

Według AIB, środki pozyskane ze sprzedaży tych aktywów zapewnią większą część środków na zaspokojenie potrzeb kapitałowych. Bank ma podnieść kapitał o co najmniej 7,4 mld euro do końca 2010 roku.

Lenihan uważa, że inwestorzy prywatni, chociaż otrzymają szansę wzięcia udziału w emisji akcji AIB, raczej nie będą w stanie objąć jej w całości. Dlatego Irlandia może stać się większościowym akcjonariuszem banku, który ma w dalszym ciągu być bankiem notowanym na giełdzie.

AIB ma 70,36 proc. akcji BZ WBK.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane