• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Były premier "zaoszczędził" na ministrach

Były premier "zaoszczędził" na ministrach
Foto: TVN24 Foto: Były premier przez pomyłkę zaoszczędził na ministrach

Ministrowie rządu Jarosława Kaczyńskiego dostaną po kieszeni. Bo dzięki zabiegowi byłego premiera byli ministrami... niecałe trzy miesiące. I dlatego dostaną zamiast trzymiesięcznej odprawy, miesięczną - pisze "Gazeta Wyborcza".

A wszystko przez to, wyjaśnia gazeta, że 7 września prezydent Lech Kaczyński na prośbę premiera odwołał 16 członków rządu. Tych, których odwołania PO domagała się od lipca. W ten sposób bracia Kaczyńscy uchronili ministrów przed kilkugodzinną morderczą debatą w sprawie wotum nieufności. Gdy zagrożenie minęło, prezydent ministrów powołał ponownie. Objęli teki po kilku dniach. Ale ta krótka przerwa wystarczyła, by stracili ciągłość pracy. I odchodząc z rządu zamiast trzymiesięcznego wyrównania, dostaną miesięczne.

Aleksander Szczygło, były szef MON, obecnie poseł PiS, pytany o to, od kiedy był ministrem, odpowiada bez wahania: - Od 7 lutego. Dopytywany, czy miał jakąś przerwę w pracy, mówi: - A, tak, między 7 a 10 września. Poinformowany, że przez to straci trochę pieniędzy, bo jako poseł zarabia mniej niż jako minister, stwierdził: - Nie zauważyłem różnicy i nie żałuję.

Premier nie miał przerwy w pracy
Po kieszeni dostali też członkowie gabinetów politycznych odwołanych i powołanych ministrów, bo we wrześniu stracili pracę wraz z nimi. Z tego tytułu przysługiwało im nawet miesięczne odszkodowanie, więc biuro prawne kancelarii premiera zaapelowało, by się tego zrzekli. I tak zrobili.

Średnia pensja ministerialna brutto to kilkanaście tysięcy złotych (ok. 12 tys. podstawowej pensji plus dodatki za wysługę lat, funkcyjne i premie). Oznacza to, że ten manewr Kaczyńskiego pozbawił ministrów co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ale samego Kaczyńskiego już nie - prezydent go nie odwoływał, bo nie było go we wniosku PO. Przez trzy miesiące będzie zatem dostawał różnicę między swoją premierowską pensją a wynagrodzeniem posła.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane