• rozwiń

Były premier Finlandii będzie komisarzem ds. gospodarczych Komisji Europejskiej

Były premier Finlandii będzie komisarzem ds. gospodarczych Komisji Europejskiej
Foto: The European Parliament Foto: Jyrki Katainen zastąpi swojego rodaka Ollego Rehna

Były konserwatywny premier Finlandii Jyrki Katainen zastąpi swego rodaka Ollego Rehna na stanowisku komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych - poinformował w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Rehn rezygnuje ze stanowiska, aby w przyszłym tygodniu objąć mandat eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim - przypomniał szef KE.

Od 1 lipca

Katainen funkcję komisarza obejmie 1 lipca. Nie wiadomo, czy zachowa ją po wygaśnięciu obecnej kadencji Komisji Europejskiej 31 października br.

Jak pisze agencja dpa, Katainen liczy na to, że po wygaśnięciu kadencji uzyska ważne stanowisko w unijnych strukturach. Jeszcze w kwietniu ogłosił, że ustąpi z funkcji szefa rządu przed końcem czerwca, aby ubiegać się o stanowisko we władzach UE.

Ważna rola

Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych odgrywa ważną rolę w koordynowaniu budżetów i polityk gospodarczych 28 państw członkowskich UE. Uczestniczy też w nadzorowaniu programów ratunkowych przyznanych członkom strefy euro zagrożonym niewypłacalnością, np. Grecji. Uczestniczy też w regularnym spotkaniach ministrów finansów państw UE.

Katainen nie będzie jedynym tymczasowym komisarzem w dobiegającym końca składzie KE. W środę rozpoczęła się procedura nominowania polskiego kandydata, wiceministra finansów Jacka Dominika, na tymczasowego komisarza UE ds. budżetu; dotychczasowy komisarz Janusz Lewandowski został europosłem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane