• rozwiń

Były minister prezesem "jądrowych" spółek

Były minister prezesem "jądrowych" spółek
Foto: tvn24 Foto: Aleksander Grad, były minister skarbu

Były minister skarbu, Aleksander Grad został powołany na prezesa spółek Polskiej Grupy Energetycznej, które odpowiadają za program energetyki jądrowej oraz przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni - podała PGE. Tym samym Grupa potwierdziła wcześniejsze informacje tvn24.pl na ten temat.

Pod koniec czerwca tvn24.pl informował, że polityk odchodzi z Sejmu, by zostać prezesem spółki budującej polską elektrownię jądrową - PGE EJ 1.

Teraz Grupa poinformowała, że jej Rada Nadzorcza zdecydowała powołać Grada na stanowisko prezesa spółek: PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1. Wiceprezesem w nich został z kolei Zdzisław Gawlik.

Z Sejmu do biznesu

Aleksander Grad był ministrem skarbu przez całą kadencję poprzedniego rządu Donalda Tuska. W wyborach w 2011 r. zdobył mandat poselski, nie wszedł do nowego rządu. Pod koniec czerwca ogłosił, że rezygnuje z zasiadania w Sejmie, ale nie żegna się z działalnością publiczną i społeczną. Złożył wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wygaszenie mandatu z dniem 30 czerwca br.

Gawlik był z kolei wiceministrem skarbu przez cały okres urzędowania Grada, został w ministerstwie po wyborach w 2011 r. Odszedł z resortu skarbu w połowie czerwca 2012 r. W ministerstwie tworzył m.in. ustawę o inwestycjach w energetykę jądrową.

Plany rządu zakładają wybudowanie dwóch siłowni jądrowych o łącznej mocy 6 tys. MW. Zgodnie z planami, PGE pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony ok. 2022-2023 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane