• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Walka o budżet UE 2014-2020

"Byłoby bardzo źle, gdyby Polska musiała zastosować weto"

"Byłoby bardzo źle, gdyby Polska musiała zastosować weto"
Foto: TVN CNBC Foto: Minister ocenił szanse na osiągnięcie porozumienia na szczycie UE

- Jedziemy na szczyt w nastroju bojowym, ale w granicach racjonalności. Na pewno jesteśmy nastawieni na to, by uzyskać rozstrzygnięcie, jeśli chodzi o ustalenie wieloletnich ram finansowych na tym szczycie - powiedział w rozmowie z TVN CNBC minister finansów Jacek Rostowski. Dodał jednak, że na rozpoczynającym się dziś szczycie kompromis może nie zostać osiągnięty.

W Brukseli rozpoczyna się dziś nadzwyczajna Rada Europejska, czyli szczyt przywódców państw i rządów w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-20 pod przewodnictwem szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

Polska zgodnie z propozycją Van Rompuya może liczyć na ok. 73,9 mld euro na politykę spójności, czyli mniej niż proponowała KE, ale więcej niż z obecnie trwającego budżetu (68 mld euro).

Premier Tusk zapowiedział, że dla Polski kompromis nie może polegać na zbliżeniu się do najmniej dla nas korzystnej i proponującej największe cięcia propozycji brytyjskiej. Polski premier zadeklarował też, że zastosowanie weta - z punktu widzenia 15 państw przyjaciół spójności - jest ostatecznością.

Spokojnie

Rostowski pytany o możliwe weto, które mogłaby postawić Polska, jeśli warunki finansowe nie będą dla nas korzystne, mocno podkreślił: - Wszelkie sugestie, że dobrze jest igrać wetem kiedy nie jest się do tego absolutnie przymuszonym, są w mojej opinii totalnym nieporozumieniem. Jeżeli padnie weto i nie będzie ono przezwyciężone na następnym szczycie, który zająłby się wieloletnimi ramami finansowymi i

dotarlibyśmy do końca 2013 roku bez uzgodnionego budżetu unijnego, to jedyny sposób na to, żeby zapewnić wypłatę środków unijnych, a szczególnie spójności, będzie przez stworzenie koalicji większościowej - powiedział minister.

I zaznaczył: - Na pewno kraj, który postawiłby weto byłby w szczególnie trudnej pozycji, aby taką koalicję stworzyć. Byłoby bardzo źle, gdyby Polska musiała zastosować weto - ocenił.

Rostowski powiedział też, że istnieje możliwość nie osiągnięcia porozumienia na tym szczycie. - Nie pamiętam w ostatnich okresach siedmioletnich, żeby na pierwszym szczycie kompromis był osiągnięty. Tak nie było w 2007 roku i myślę, że musimy się liczyć z tym, że może się nie udać na tym pierwszym sczycie. To nie jest nasz cel, naszym celem jest dogadać się teraz - stwierdził minister finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane