• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Być jak oscypek i bryndza

Być jak oscypek i bryndza

Już 32 polskie produkty zostały zgłoszone do wspólnotowego systemu oznaczeń produktów regionalnych i tradycyjnych. W resorcie rolnictwa podsumowano kampanię promocyjną "Oryginalność pod ochroną".

Kampania prowadzona była od października 2005 roku do czerwca 2007 roku. W momencie uruchomienia całego przedsięwzięcia do systemu oznaczeń zgłoszonych było 9 produktów, a w dniu zakończenia już 32.

Organizatorzy kampanii podkreślili, że realizując taką akcję chcieli dotrzeć z informacjami na temat unijnego systemu ochrony produktów do odbiorców pośrednich, jak dystrybutorzy, hurtownicy, kupcy detaliczni czy restauratorzy, jak też do konsumentów. Podkreślali też, jak wielką wagę ma unijny "patent" w ochronie produktu przed podróbkami i podnosi jego prestiż.

- Nadanie produktowi certyfikatu wiąże się z objęciem nazwy produktu ochroną prawną. Produkty oznaczone jednym z trzech certyfikatów od lat cieszą się również ogromnym uznaniem konsumentów w UE, mimo iż sprzedawane są one nawet po kilkakrotnie wyższych od standardowych cenach - uważa resort rolnictwa.

Jak wyjaśniło ministerstwo, umieszczony na etykiecie produktu symbol jednego z trzech certyfikatów gwarantuje wyjątkowy i specyficzny smak produktu, wynikający z historii, uwarunkowań regionalnych czy też unikalnej tradycji wytwarzania.

Akcję zorganizowały Ministerstwo Rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego, a koszty w 50 proc. pokryła Unia Europejska. Jej celem było dostarczenie producentom regionalnej i tradycyjnej żywności informacji o możliwości ochrony nazw wyjątkowej żywności na obszarze całej Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane