• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Buzek: Oburzająco krótki czas pracy Sejmu nad zmianami w OFE

Buzek: Oburzająco krótki czas pracy Sejmu nad zmianami 
w OFE
Foto: CC-BY-SA, 3.0/ Marian Siedlaczek Foto: Były premier Jerzy Buzek skrytykował w środę w Brukseli tryb pracy nad projektem zmian w OFE

Były premier Jerzy Buzek skrytykował w Brukseli tryb pracy nad projektem zmian w OFE. Według niego ustawa ma zostać uchwalona w ciągu trzech dni, a to "oburzająco" krótki czas.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Buzek zwrócił uwagę, że we wtorek odbyła się debata plenarna Sejmu nad rządowym projektem zmian w OFE, zaś "cała ustawa ma zostać uchwalona za dwa dni".

- Jestem przekonany, że trzy dni obrad polskiego Sejmu nad tak ważną, fundamentalną, systemową ustawą nie buduje zaufania ani do polskiego Sejmu, ani do stanowienia prawa, ani do polskiego państwa - powiedział były premier, za którego rządów wprowadzono obecny system emerytalny.

Ale wystartuje

Były premier podkreślił, że do projektu zgłoszono bardzo wiele zastrzeżeń; pod wspólnym listem podpisali się nawet związkowcy z "Solidarności" oraz pracodawcy z organizacji Lewiatan. - To dość symptomatyczne. Ta ustawa będzie decydowała o przyszłych emeryturach nas wszystkich, Polaków, będzie decydowała o polskiej gospodarce - dodał.

- Wydaje mi się, że tak krótkie obrady i uchwalenie tej ustawy w trzy dni jest oburzające - podkreślił.

Jak powiedział, sam zgłaszał zastrzeżenia do trybu prac nad reformą, także na etapie konsultacji społecznych, "bo wydawało się, że nie były wystarczające i nie słucha się głosu opinii" publicznej. - Ale miałem nadzieję, że w Sejmie będzie to wyglądało inaczej. Dlatego wyrażam głębokie zaniepokojenie tą sprawą - powiedział.

Buzek przyznał też, że mimo krytycznego stosunku do planowanej reformy OFE, nie rozważa rezygnacji ze startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. z listy PO. - Wcale się nad tym nie zastanawiam. Jeśli takie będą decyzje Platformy Obywatelskiej - bo o liście kandydatów decyduje partia

- to jestem absolutnie gotowy do kandydowania. To dla mnie bardzo dobre rozwiązanie polityczne i osobiste - powiedział były premier.

Po nowemu

Rządowy projekt zmian w OFE zakłada przeniesienie obligacji Skarbu Państwa posiadanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS. Zgodnie z projektem OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

Natomiast ubezpieczeni będący członkiem OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane