• rozwiń
  • WIG20 2339.85 -1.26%
  • WIG30 2681.39 -0.87%
  • WIG 59938.07 -0.78%
  • sWIG80 11482.54 -0.23%
  • mWIG40 4126.18 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Buzek, Huebner, Siekierski. Trzy kluczowe komisje dla Polaków

Buzek, Huebner, Siekierski. Trzy kluczowe komisje dla Polaków
Foto: The European Parliament/ TVN24 Foto: Od lewej Jerzy Buzek, Czesław Siekierski i Danuta Huebner

Stanowiska przewodniczących trzech komisji, jednej podkomisji oraz funkcje wiceszefów ośmiu komisji w Parlamencie Europejskim przypadły w tej kadencji polskim eurodeputowanym. Na czele jednej z kluczowych - komisji przemysłu, badań naukowych i energii - stanął Jerzy Buzek (PO).

W poniedziałek w Brukseli na pierwszych posiedzeniach zebrały się komisje parlamentarne, by oficjalnie wybrać swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. W PE pracuje 20 komisji i dwie stałe podkomisje (bezpieczeństwa i obrony oraz praw człowieka).

Dwóch szefów

Polsce przypadły stanowiska szefów trzech kluczowych komisji. Buzek został przewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), jednej z kluczowych w PE. Były polski premier będzie jednak musiał podzielić się tą funkcją z byłym polskim komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim (PO), który zastąpi go na stanowisku szefa ITRE w połowie kadencji europarlamentu.

Polsce udało się też uzyskać stanowisko szefa komisji rolnictwa (AGRI) dla Czesława Siekierskiego (PSL) oraz komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) dla Danuty Huebner (PO).

Z kolei europosłanka PiS, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, została przewodniczącą komisji bezpieczeństwa i obrony (formalnie jest to podkomisja w komisji spraw zagranicznych PE).

Potrzebny balans

- Konieczne jest wypracowanie balansu między polityką energetyczną a klimatyczną UE; trzeba przesunąć ten balans w kierunku polityki energetycznej - powiedział Buzek polskim dziennikarzami po swoim wyborze. Jak dodał, "trzeba też mocno zawalczyć o to, by rodzime źródła energii mogły być powszechnie wykorzystywane przez państwa członkowskie".

- To jest wprawdzie zagwarantowane w traktacie o UE, ale ciągle słyszymy wątpliwości co do tego, czy dobrze jest poszukiwać gazu z łupków albo używać węgla. Odpowiadamy - to jest bardzo korzystne dla UE, bo węgiel to nadal najtańsze źródło energii; trzeba tylko stosować czyste technologie - powiedział Buzek.

Według niego ważnym zadaniem dla UE jest też budowa przemysłu opartego o innowacje, który może dać zatrudnienie młodym ludziom. - Musimy się też zająć sektorem telekomunikacji, bo on może dać mocny impuls wzrostu dla całej UE. Konieczne jest też stworzenie wspólnego unijnego rynku energii, by obniżyć ceny. I na tym będziemy się skupiać w tej komisji - podkreślił Buzek.

Wiceprzewodniczący

Polscy europosłowie obejmą też stanowiska wiceprzewodniczących ośmiu komisji. Trzech wiceszefów komisji będzie mieć Platforma Obywatelska; zostali nimi: Barbara Kudrycka - komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE), Danuta Jazłowiecka - komisja ds. zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL) oraz Jarosław Wałęsa - komisji ds. rybołówstwa (PECH).

Spośród europosłów Prawa i Sprawiedliwości w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego funkcje wiceprzewodniczących komisji będą sprawowali: Tomasz Poręba - komisji transportu (TRAN), Ryszard Legutko - komisji spraw zagranicznych (AFET), Janusz Wojciechowski - komisji rolnictwa oraz Kazimierz Ujazdowski - komisji spraw konstytucyjnych. Z kolei Lidia Geringer de Oedenberg, która startowała z listy SLD, ale pod koniec czerwca wystąpiła z tej partii, będzie wiceszefową komisji prawa (JURI).

W czwartek Parlament Europejski zatwierdził składy komisji i podkomisji na nową kadencję. Najwięcej eurodeputowanych z Polski - bo pięcioro - będzie w komisjach: przemysłu, badań i energii, rolnictwa oraz transportu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane