• rozwiń

Bush: Podstawy gospodarki są zdrowe

- Gospodarka USA jest w dobrym stanie, mimo "pewnych chmur burzowych" - powiedział George Bush na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w Fredericksburgu w stanie Wirginia. Prezydent zapowiedział, że zawetuje każdą ewentualną podwyżkę podatków.

Bush przyznał, że są problemy z kredytami hipotecznymi i długiem publicznym, ale przekonywał, podobnie jak poprzednio, że "podstawy" gospodarki są zdrowe. Ma o tym świadczyć wzrost PKB, wysoka wydajność pracy, utrzymująca się na niskim poziomie inflacja i przyrost miejsc pracy.

Przemówienie było kolejnym z wystąpień w ostatnich miesiącach mających rozproszyć niepokój, że gospodarka zmierza ku recesji, jak to przewidują niektórzy ekonomiści.

Szczęście w nieszczęściu

Słowa prezydenta USA wydają się mieć pokrycie w danych napływających z amerykańskiej gospodarki.
Według comiesięcznego raportu Departamentu Skarbu USA zagraniczni inwestorzy zwiększyli w październiku posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 114 mld. Analitycy spodziewali się przyrostu o 50 mld dol.

Cieszyć może również deficyt na rachunku obrotów bieżących USA w III kwartale 2007 roku. Według Departamentu Handlu spadł on do 178,5 mld dol i był najniższy od dwóch lat.
Analitycy spodziewali się spadku deficytu na rachunku obrotów bieżących USA do 183,3 mld dol., ale taniejąca amerykańska waluta pozwoliła jeszcze bardziej obniżyć deficyt.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane