• rozwiń
  • WIG20 2220.50 -0.42%
  • WIG30 2522.91 -0.34%
  • WIG 58758.23 -0.16%
  • sWIG80 11678.81 +0.64%
  • mWIG40 3795.95 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:59

Dostosuj

Bush: Plan Paulsona nie pomoże od razu

Bush: Plan Paulsona nie pomoże od razu
Foto: EPA/PAP Foto: Prezydent Bush przestrzega i uspokaja

- Choć nasze wysiłki przyniosą efekt, potrzeba czasu na ich realizację. Korzyści z tego planu nie będą w całości odczuwalne od razu - przestrzega prezydent USA George W. Bush. - Bądźcie jednak spokojni o swoje pieniądze - zapewnia rodaków.

Odchodzący prezydent USA odbiera złudzenia wszystkimi hurraoptymistom, którzy liczyli, że uchwalony w tym tygodniu przez Kongres plan wsparcia amerykańskich banków kwotą 700 mld dolarów z budżetu państwa "od razu" załatwi wszystkie problemy przechodzącej ciężki okres amerykańskiej gospodarki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kongres daje 700 miliardów

W cotygodniowym przemówieniu radiowym Bush podkreślił, że wprawdzie Plan Paulsona "poza zaspokojeniem bezpośrednich potrzeb amerykańskiego systemu finansowego pomoże w pobudzeniu długoterminowego wzrostu gospodarczego", ale nie nastąpi to "z dnia na dzień".

- Choć wysiłki te przyniosą efekt, potrzeba czasu na ich realizację. Moja administracja będzie działać tak szybko jak to możliwe, ale korzyści z planu nie będą w całości odczuwalne od razu - mówił prezydent.

Amerykanie mogą spać spokojnie?

Plan, którego autorem jest minister skarbu Henry Paulson, przewiduje wykupienie za 700 mld dolarów od banków prywatnych nieściągalnych wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów hipotecznych. Ma to przywrócić równowagę na rynku międzybankowym, co powinno zachęcić banki do pożyczania pieniędzy i w konsekwencji uratować gospodarkę przed recesją.

- Rząd federalny będzie realizował ten plan ratunkowy w ostrożny i rozważny sposób, by zapewnić, że dolary z waszych podatków są wydawane mądrze - uspokajał Bush.

ŁOs/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane