• rozwiń

Bury piątek na giełdzie, ale inwestorzy jeszcze optymistyczni

Indeksy na GPW znów poleciały w dół. Ale wciąż więcej jest osób, które spodziewają się ich wzrostu spodziewających się spadku - wynika z cotygodniowej ankiety prowadzonej przez GPW.

WIG 20 na zamknięciu piątkowej sesji spadł o 2,92 proc. i wyniósł 3.460,86 pkt. Na rynku notowań ciągłych spadł kurs akcji 272 spółek, wzrósł 20 spółek, 8 nie zmienił się.

WIG spadł o 3,18 proc. do poziomu 58.395,54 pkt. mWIG40 spadł o 4,45 proc. i wyniósł 4.549,89 pkt. sWIG80 spadł o 3,42 proc. i wyniósł 17.723,36 pkt. TechWIG spadł o 3,63 proc. i wyniósł 1.174,44 pkt.
Największe wzrosty w notowaniach ciągłych osiągnęły akcje spółek: PAGED (4,7 proc.), KREDYTIN (4,6 proc.), CEDC (4,4 proc.), NOVITA (4,1 proc.), GRAAL (4 proc.).

Największe spadki w systemie notowań ciągłych odnotowały akcje spółek: STORMM (16,5 proc.), PROTEKTOR (15,8 proc.), ARTERIA (15,3 proc.), SANWIL (14,5 proc.), MCI (14,3 proc.).

Optymizm mimo spadków
Jednak cotygodniowa ankieta prowadzona przez GPW ukazuje optymizm inwestorów. 39 proc. ankietowanych oczekuje wzrostu indeksu WIG20 w przyszłym tygodniu, natomiast 33 proc. przewiduje jego spadek.

Wartość wskaźnika Wigometr na koniec bieżącego tygodnia wynosi 6 punktów, czyli o 1 punkt mniej niż tydzień temu. Wskaźnik może przyjmować wartości od - 100 do 100 punktów.

Badania prowadzone są na podstawie zestawu pytań, na które odpowiadają uczestnicy ankiety. Wskazują oni swoje przewidywania co do zmiany wartości indeksu na koniec następnego tygodnia, zastanawiając się czy wzroście, spadnie, czy też pozostanie bez zmian. Ankietowani przez GUS to osoby zawodowo związane z rynkiem kapitałowym: dyrektorzy inwestycyjni, doradcy, fund menadżerowie, maklerzy i analitycy giełdowi.

Skarb Państwa stracił najwięcej

W związku ze spadkami na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych największe straty poniósł Skarb Państwa. Wartość pozostających w rękach państwa akcji spadła o ponad 6 miliardów złotych. Wśród inwestorów indywidualnych najbardziej zubożał właściciel m.in. Getin Banku i Noble Banku Leszek Czarnecki, który stracił ponad 2 miliardy złotych. Tuż za nim na liście inwestorów, którzy ponieśli największe straty znalazł się Roman Karkosik ze stratą prawie 2 miliardów złotych. Michał Sołowow stracił 1 miliard 277 mln, a Ryszard Krauze jedynie 366 milionów złotych. Na debiucie Petrolinvestu zarobił prawie miliard, co zminimalizowło jego straty.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane