• rozwiń

Bunt handlowców

Bunt handlowców
Foto: TVN24 Foto: Sklepom brakuje pracowników

Polskim sklepom brakuje ok. 100 tys. handlowców, czyli co dziesiątego zatrudnionego - czytamy w "Rzeczpospolitej". Pracownicy sklepów narzekają, że z tego powodu muszą więcej pracować. Żądają wiec podwyżek, ale pracodawcy mówią: nie.

W handlu i usługach według różnych szacunków pracuje ok. dwóch mln osób – połowa w sklepach, z czego ok. dziewięć proc. w sieciach. Firmy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników – sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, a praca w handlu nie dość, że ciężka, to jeszcze słabo płatna. Jak podaje firma badawcza Hewitt Associates, w tym roku średnia pensja kasjera w Polsce wyniesie jedynie ok. 1,6 tys. złotych brutto miesięcznie – w ubiegłym roku 1,5 tys.

Pusta kasa

– Pracowników jest coraz mniej, a wymagania pracodawców rosną. To, co kiedyś robiły dwie osoby, teraz spada na jedną, a firmy udają, że nie brakuje im pracowników i mają pełną obsadę – dodaje Alfred Bujara.– W skali roku płace zasadnicze naszych pracowników wzrosły o 36 proc. – mówi Agnieszka Łukiewicz-Stachera, rzeczniczka Reala. Związkowcy domagają się od firmy podwyżki po 500 zł brutto miesięcznie na osobę.

W tym roku średnia pensja kasjera w Polsce wyniesie jedynie ok. 1,6 tys. złotych brutto miesięcznie – w ubiegłym roku było to 1,5 tys.

zarobki w sklepach

Średnia płaca zasadnicza w przypadku szeregowych pracowników tej sieci to ponad 1,3 tys. zł. Dochodzi do tego także premia. – Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to 11 kwietnia planujemy pikietę pod centralą Reala, a później na 1,5 godziny zablokujemy dostęp do wózków i kas w sklepie – mówi Alfred Bujara, przewodniczący sekcji pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Sieć chce się spotkać ze związkami 14 kwietnia, odrzuca też zarzuty, że nie chce rozmawiać z przedstawicielami pracowników. – Sami wyszliśmy z inicjatywą opracowania zakładowego układu zbiorowego pracy.

Protesty przybierają na sile

Choć protesty w sieciach, zwłaszcza hipermarketów, odbijają się najszerszym echem, nie oznacza to, że w niewielkich sklepach sytuacja jest lepsza. Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie trzech związków zawodowych działających w Tesco, które domagają się z kolei 700 zł brutto miesięcznie podwyżki dla każdego pracownika.

– Ostatnie próby rozmów zerwał pracodawca, zgłosimy tę sprawę do prokuratury. Będziemy dalej protestować – możliwe są tak pikiety jak i strajk – mówi Elżbieta Fornalczyk, szefowa komisji zakładowej związku zawodowego Sierpień ’80 w Tesco. – Dostajemy sygnały z sieci Carrefour czy Kaufland – ich pracownicy chcą z nami współpracować, aby wspólnie walczyć o swoje prawa – dodaje.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane