• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bundestag bojkotuje Nokię

Bundestag bojkotuje Nokię
Foto: TVN24 Foto: Niemieccy politycy mówią Nokii "Koniec!"

Nokia - fiński producent telefonów komórkowych - zamierza przenieść jedną ze swych fabryk z niemieckiego Zagłębia Ruhry do Rumunii. W Bohum pracę straci 2,3 tys. osób. Niemieccy politycy w proteście pozbywają się telefonów komórkowych tej marki.

Wymianę Nokii na telefon innej firmy zapowiedział szef resortu ochrony konsumenta Horst Seehofer, podkreślając, że robi to w geście solidarności z załogą fabryki w Bochum. Niemiecki tabloid "Bild" donosi, że Seehofer zastanawia się nawet nad "banicją" Nokii z całego swojego resortu. Także szef frakcji SPD w Bundestagu Peter Struck oddał już swoją Nokię i zlecił zakup telefonu komórkowego innej firmy.

"Nieprzyzwoite kalkulacje"

Były premier Bawarii Edmund Stoiber uznał, że kierownictwo Nokii "postępuje nieprzyzwoicie" i że swą polityką, obliczoną jedynie na maksymalizację zysków, Nokia "szarga opinię gospodarki rynkowej". Także minister pracy i spraw społecznych Olaf Scholz uważa - jak donosi "Frankfurter Rundschau" - że Nokia "postępuje nieprzyzwoicie" i że normy przyzwoitości powinny obowiązywać także w gospodarce.

Centrala związku zawodowego DGB wzywa nawet do powszechnego bojkotu Nokii. Natomiast minister gospodarki Michael Glos mówi o "niepięknej stronie globalizacji", wskazując jednocześnie, że owa globalizacja jest w sumie dla Niemiec bardzo korzystna.

Według rumuńskich mediów Nokia ma rozpocząć produkcję w Rumunii już w tym roku i docelowo zatrudniać tam 3,5 tys. osób. Pracownicy zatrudnieni przy produkcji komórek mają zarabiać średnio równowartość 220 euro miesięcznie.

Nokia tłumaczyła decyzję o zamknięciu fabryki w Bochum "brakiem konkurencyjności geograficznej".


mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane