• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bułgarzy zamykają rosyjskiego giganta

Bułgarzy zamykają rosyjskiego giganta
Foto: materiały prasowe Foto: Decyzja Bułgarów przyniesie rosyjskiemu gigantowi setki milionów dolarów strat

Bułgarska Agencja Celna pozbawiła licencji składy celne i terminal ropy naftowej jedynego w kraju kombinatu petrochemicznego Neftochim, co oznacza wstrzymanie jego produkcji. Problem polega na tym, że kombinat należący do rosyjskiego Łukoilu dostarcza do skarbu państwa co czwartego lewa.

O decyzji poinformował w środę szef Agencji, Wanio Tanow, który dokumenty wręczył przedstawicielom Neftochimu dzień wcześniej. - Oznacza to, że Neftochim ma przestać pracować. Ustawodawstwo zezwala jednak, by proces produkcyjny zakończono, jeżeli surowiec jest w trakcie produkcji - wytłumaczył.

Bo nie chcieli liczników

Przyczyną decyzji Agencji Celnej jest fakt, że należący w 100 proc. do rosyjskiego Łukoilu Neftochim nie dostosował się do obowiązujących od początku roku przepisów i nie zainstalował wymaganych przez urząd podatkowy liczników, dostarczających automatycznie informacji o akcyzach, które producent jest winny fiskusowi.

Panika w mediach

Na ogłoszenie decyzji o wstrzymaniu produkcji media zareagowały prognozami, że ceny paliw, które i tak rosną od początku roku, skoczą teraz drastycznie do góry. Niektórzy eksperci twierdzą też, że w kraju może zabraknąć paliwa.

Jednak Wanio Tanow ufa innym prawidłom rynku i twierdzi, że lukę po Neftochimie zapełnią inni importerzy, a ceny w efekcie spadną. Tłumaczy też, że procedura ponownego otrzymania licencji po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń może potrwać 2-3 miesiące, podczas których produkcja Neftochimu będzie wstrzymana.

Petrochemiczny gigant

Neftochim, sprzedany Rosjanom w 1999 r., wytwarza 9 proc. bułgarskiego PKB. Kombinat jest największym płatnikiem podatków, zapewnia 25 proc. przychodów w budżecie państwa. Ma też 40-procentowy udział na krajowym rynku paliw i posiada sieć 200 stacji benzynowych.

Jego roczne obroty oscylują w granicach 3 mld dolarów.

Decyzja Agencji Celnej nadchodzi tydzień po tym, jak rosyjski Atomstrojekport zaskarżył Bułgarię do Trybunału Arbitrażowego w Paryżu za nie wypełnienie umów o budowie drugiej elektrowni atomowej i nie zapłacenie w terminie wynikających z nich zobowiązań wysokości 58 mln euro.

adso\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane