• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Bułgaria wsparła rosyjski gazociąg

Rząd bułgarski na nadzwyczajnym posiedzeniu zgodził się na podpisanie z Rosją porozumienia o gazociągu South Stream. Tym sposobem prezydent Rosji Władimir Putin osiągnął główny cel swej obecnej wizyty w Bułgarii.

Na mocy porozumienia, Bułgaria będzie miała 50 proc. udziałów we własności infrastruktury przebiegającej przez jej terytorium.

Wcześniej media bułgarskie informowały, że w negocjacjach w czwartek wieczorem "osiągnięto pozytywny przełom".

- Interesy Bułgarii są całkowicie zabezpieczone i jej udziały będą wyższe o 20 proc. Wpływy Bułgarii po realizacji projektu wyniosą kilkaset milionów dolarów rocznie - poinformował wiceszef parlamentarnej komisji gospodarczej Petyr Kynew.

Bułgarska spółka gazowa Bułgargaz zostanie zaproszona na równoprawnych zasadach do udziału w budowie i eksploatacji czarnomorskiej części gazociągu.

Południowy Strumień daje dostęp rosyjskiemu gazowi do Bałkanów oraz Europy Środkowej i Południowej z ominięciem Ukrainy. Rura ma mieć 900 kilometrów długości. Zacznie się od tłoczni Bieriegowaja w rejonie portu Dżubga, w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Stamtąd - według planów - gazociąg zostanie poprowadzony po dnie Morza Czarnego do Warny, a w Bułgarii podzieli się na dwie nitki: północną - biegnącą do Austrii przez Rumunię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję i Albanię.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane