• rozwiń
  • WIG20 2276.60 -0.43%
  • WIG30 2615.33 -0.53%
  • WIG 58857.01 -0.40%
  • sWIG80 11563.04 -0.41%
  • mWIG40 4010.87 -0.55%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bułgaria przełknie liberalną pigułkę

Bułgaria przełknie liberalną pigułkę

Niech płacą mniej, ale płacą - zdecydował resort gospodarki Bułgarii. Unijny beniaminek wprowadza od 2008 roku 10-procentowy podatek liniowy i obniży koszty ponoszone przez pracodawców w ramach walki z szarą strefą - czytamy w "Rezcpospolitej".

Nowy minister gospodarki i energetyki Petar Dymitrow uważa, że te posunięcia zwiększą konkurencyjność, przyciągną zagraniczny kapitał, ograniczą szarą strefę w gospodarce, bo nie będzie się opłacało ukrywać dochodów, wreszcie podniosą poziom życia ludzi.

Podczas niedzielnej narady w Warnie szefowie trzech partii koalicji centrowo-lewicowej postanowili wprowadzić jedną stawkę podatku dochodowego i obniżyć o trzy proc. składki od pracodawców na ubezpieczenia społeczne. Wiele firm bułgarskich, zwłaszcza prywatnych, zaniża w sprawozdaniach zarobki swych pracowników, aby oszczędzać na składkach. Według Instytutu Gospodarki Rynkowej zjawisko szarej strefy dotyczy jednej trzeciej gospodarki - zwłaszcza małych i średnich firm, a niedeklarowane zarobki to powszechna praktyka w budownictwie, turystyce, rolnictwie i usługach.

Minister Dymitrow przyznał, że z nowych decyzji rządu skorzystają najbardziej dużo zarabiający, ale podkreślił, że od 1 lipca 2008 roku pracownicy sektora publicznego, w tym nauczyciele i lekarze, otrzymali 10 proc. podwyżki. Od 1 października wzrosną po raz drugi w tym roku o 10 proc. emerytury. Analitycy uznali to za gest przed wyborami samorządowymi na jesieni.

W październiku rząd obniżył o pięć pkt, do 10 proc., podatek płacony przez firmy. To najniższa stawka w Unii. W I półroczu gospodarka Bułgarii osiągnęła 6,2-proc. wzrost PKB, w budżecie na cały rok założono 5,8 proc. Ośrodek Rozwoju Gospodarczego podał jednak, że po sześciu miesiącach o 10 proc. spadły bezpośrednie inwestycje zagraniczne, głównie z powodu braku rządowej polityki w zakresie wydajności pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane