• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bułgaria odblokowuje przejścia graniczne z Turcją

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Po kilkugodzinnych negocjacjach wiceministra transportu Antona Ginewa z bułgarskimi przewoźnikami kierowcy zgodzili się odblokować w czwartek dwa najważniejsze przejścia graniczne z Turcją, gdzie przez trzy dni blokady utworzyły się ponad 15-kilometrowe kolejki.

Po kilkugodzinnych negocjacjach wiceministra transportu Antona Ginewa z bułgarskimi przewoźnikami kierowcy zgodzili się odblokować w czwartek dwa najważniejsze przejścia graniczne z Turcją, gdzie przez trzy dni blokady utworzyły się ponad 15-kilometrowe kolejki.

Przejścia odblokowano po północy. Obecnie Kapitan Andreewo i Lesowo są otwarte, jednak na rozładowanie zatoru i odprawienie wszystkich czekających ciężarówek potrzebny będzie cały dzień. W kolejce czekają również pojazdy z Polski.

Dalsze rozmowy

Wiceminister przekonał kierowców, że władze czynią wszystko, by przyspieszyć negocjacje ze stroną turecką i są gotowe na kompromisy, by osiągnąć porozumienie.

Wicepremier ds. gospodarczych Daniela Bobewa, która powołała sztab kryzysowy, poinformowała, że strona turecka zgodziła się przesunąć planowane na 21 lutego spotkanie ministrów transportu na najbliższy poniedziałek. Jednocześnie Bułgaria w trybie pilnym w nocy wydała tureckim przewoźnikom 100 tys. zezwoleń na tranzytowy przejazd, nie mając gwarancji, że Ankara odpowie analogicznym gestem, dodała.

Skąd konflikt?

Spór wybuchł 30 stycznia, gdy Turcja anulowała wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na tranzytowy przewóz towarów przez bułgarskie pojazdy, postrzegane jako konkurencja. W rezultacie na tureckich granicach w Iraku, Iranie i Gruzji utknęły dziesiątki bułgarskich ciężarówek. Sofia w odpowiedzi natychmiast cofnęła pozwolenia dla tureckich pojazdów. Bułgarscy kierowcy zablokowali przejścia.

Według strony bułgarskiej wydanie Turkom wszystkich wymaganych zezwoleń jest niekorzystne dla bułgarskich przewoźników, którzy stracą pozycje na rynkach Rosji i Ukrainy.

Będzie dalsza blokada?

Bułgarscy kierowcy zagrozili ponowną blokadą, jeżeli poniedziałkowe spotkanie ministrów nie zakończy się wydaniem zezwoleń dla nich. Kapitan Andreewo i mniejsze Lesowo są najważniejszymi lądowymi przejściami na szlaku Europa - Bliski Wschód.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane