• rozwiń

Bułgaria gotowa na euro

Bułgaria gotowa na euro
Foto: sxc.hu Foto: Bułgaria chce zerwać z lewą

- Bułgaria może przystąpić do mechanizmu ERM2, czyli "przedsionka" euro - powiedział w piątek wicepremier i minister finansów tego kraju Symeon Diankow. Dodał, że celem Bułgarii jest przystąpienie do strefy euro do końca kadencji obecnego rządu w lipcu 2013 roku.

- Formalnie Bułgaria spełniła wszystkie wymagania ekonomiczne, w tym kryteria dotyczące inflacji - mówił Diankow. Przypomniał jednak, że istnieje wiele nieformalnych warunków, które Bułgaria powinna spełnić, by przekonać KE i Europejski Bank Centralny, że może przystąpić do ERM2. Najważniejszym jest udowodnienie, że polityka gospodarcza, którą prowadzi Sofia, będzie przewidywalna i zagwarantuje stabilność w ciągu następnych 10-15 lat.

Minister Diankow przypomniał, że najważniejszym celem rządu jest niedopuszczenie do deficytu budżetowego za 2009 roku i przyjęcie zrównoważonego budżetu za przyszły rok. - Spodziewamy się zrównoważonego budżetu, lecz nie możemy sobie pozwolić, jak Grecja, by powiedzieć: myśleliśmy, że deficyt budżetowy wyniesie 3 proc., lecz po ponownym obliczeniu okazało się, że mamy 13-procentowy - dodał.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane