• rozwiń
  • WIG20 2161.38 +0.31%
  • WIG30 2447.51 +0.31%
  • WIG 57042.58 +0.46%
  • sWIG80 11481.92 +0.27%
  • mWIG40 3643.87 +0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:58

Dostosuj

Budżet oszczędził miliony na lekach

Budżet oszczędził miliony na lekach
Foto: sxc.hu Foto: NFZ wydał mniej na refundację

Narodowy Fundusz Zdrowia w styczniu wydał na leki refundowane najmniej od 2004 roku. Dopłacił do nich tylko 420 mln zł - 36 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zauważa gazeta, wstępne dane wskazują, że sprzedaż leków refundowanych spadnie także w lutym. Firma IMS Health szacuje, że pacjenci w tym miesiącu kupili o 20 proc. mniej leków refundowanych niż rok wcześniej - pisze "DGP".

Według gazety przyczyny mniejszych wydatków na refundację są dwie. Po pierwsze chorzy w obawie przed wejściem w życie nowej, kontrowersyjnej ustawy refundacyjnej, jeszcze w grudniu kupowali leki na zapas. Wtedy w aptekach padały rekordy sprzedaży, a wydatki NFZ na refundację były o jedną czwartą wyższe niż w grudniu 2010 r.

Częściej z pełną odpłatnością

Po drugie, lekarze w obawie przed karami, częściej wypisują chorym leki refundowane z pełną odpłatnością - pisze "DGP". – Postępują tak w przypadkach wątpliwych, np. wtedy, gdy muszą przepisać pacjentowi receptę na lek stosowany poza zarejestrowanymi wskazaniami – mówi gazecie Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia.

Zdaniem specjalistów, na których powołuje się dziennik, to czy obecny trend spadkowy w wydatkach NFZ na refundację się utrzyma, okaże się po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej 1 marca. Obniżono na niej ceny 139 leków i dopisano 216 pozycji. Jakie skutki dla budżetu wywołają te zmiany, będzie można ocenić w kwietniu.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane