• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Budujemy taniej. Nawet o 30 proc.

Budujemy taniej. Nawet o 30 proc.
Foto: sxc.hu Foto: Najbardziej tanieją materiały niezbędne na początku inwestycji

Ziemia tanieje, tanieją mieszkania. Mniej płacimy już także za materiały budowlane. W stosunku do ubiegłego roku - nawet o 30 proc. mniej - wylicza "Gazeta Prawna", powołując się na dane Polskich Składów Budowlanych.

Tanie są nie tylko materiały, ale też stawki pobierane przez robotników budowlanych – są nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż przed rokiem - pisze gazeta.

Mniej inwestycji

Najbardziej tanieją materiały wykorzystywane przy rozpoczynaniu inwestycji, zwłaszcza te wykorzystywane przy budowie ścian. W hurtowniach można uzyskać rabaty - nawet do 20 proc.

Jak mówią rozmówcy gazety, wynika to z faktu, że na te materiały jest mniejszy popyt. – Mam przede wszystkim klientów, którzy inwestycje rozpoczęli w ubiegłym roku. Nowych jest mniej – wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Prawną" Tomasz Wiśnik, współwłaściciel składu budowlanego.

Według GUS liczba rozpoczętych nowych inwestycji spadła o ponad 38 proc.

Dawno nie było tak tanio

Ceny cegieł ceramicznych spadły o ok. 30 proc.

– wynika z danych PSB na koniec I kwartału 2009 r. Nieco wolniej – średnio o 10 proc. – tanieje gazobeton i cement. Ostatni rok, to również zdecydowany spadek cen stali zbrojeniowej. Materiały wykorzystywane do ocieplania budynku średnio staniały o prawie 20 proc.

Jeśli jednak porównamy obecne ceny z obowiązującymi dwa lata temu, gdy były najwyższe, to spadły one o ponad połowę. – Tak niskiego poziomu cen nie było od czasu, gdy badamy i podajemy ich ceny na polskim rynku – mówi "Gazecie Prawnej" Andrzej Ciepiela z Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Eksperci spodziewają się w najbliższym czasie stabilizacji cen materiałów. Nawet jeśli w końcu pojawi się większy popyt na nie, to dopiero po pewnym czasie przełoży się on na wyższe ceny.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane