• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Budryk" wznowił wydobycie węgla

"Budryk" wznowił wydobycie węgla
Foto: TVN24 Foto: Górnicy z "Budryka" wzięli się do pracy

Wznowiono wydobycie węgla na dwóch ścianach w kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Trzecia ściana ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku dni. Z powodu strajku w kopalni nie wydobywano węgla przez 1,5 miesiąca.

Informację o uruchomieniu pierwszej ściany przekazał rzecznik kopalni Mirosław Kwiatkowski. O uruchomieniu drugiej ściany poinformowali dwie godziny później związkowcy z kopalni. - Wydobycie na obu ścianach idzie pełną parą – zapewnił Grzegorz Bednarski ze związku zawodowego "Kadra".

- Co prawda teraz mamy kłopoty z urządzeniami, które odmawiają posłuszeństwa w związku z dużą ilością wody w urobku, ale są to przejściowe trudności. W każdym razie, obie ściany są uruchomione – potwierdził Kwiatkowski.

Jednak uruchomienie wydobycia na trzeciej ścianie może okazać się większym problemem. Jak informował w piątek Wyższy Urząd Górniczy, wyrobiska w jej rejonie z powodu przerwy w wydobyciu są tak obniżone, że uniemożliwia to poruszanie się tam kombajnu. Według Bednarskiego, ściana ta powinna ruszyć w ciągu dwóch dni.

Po 1,5-miesięcznym strajku, w czwartek w kopalni zawarto porozumienie płacowe, a następnego dnia kopalnia wznowiła pracę. Od tego czasu trwały przygotowania do wznowienia wydobycia. Chodzi m.in. o zwiększenie wysokości ścian i wyrobisk przyścianowych, sprawdzenie stanu bezczynnych dotychczas urządzeń oraz przywrócenie prawidłowej wentylacji.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane