• rozwiń

Budowlańcy dosiedli się do zielonego stolika

622 tysiące złotych zapłaci Röben Ceramika Budowlana. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył na spółkę karę za zmowę cenową z dwudziestoma firmami sprzedającymi materiały budowlane.

Zdaniem prezesa UOKiK Röben - producent dachówek ceramicznych był inicjatorem "nielegalnego porozumienia". - Bezprawna praktyka trwała kilka miesięcy - wyjaśniał decyzję prezes UOKiK Marek Niechciał.

Z ustaleń Urzędu wynika, że spółka ustaliła z odbiorcami hurtowymi warunki promocji na dachówkę Röben miedzianą. Dystrybutorzy sprzedając produkt po określonej cenie otrzymywali do 40 proc. rabatu. Promocja miała obowiązywać od lipca do końca września 2005 roku lub do wyczerpania zapasów.

- Jednocześnie spółka w przesłanej propozycji zwróciła się do hurtowników o akceptację warunków w niej zawartych. Brak zgody na udział w promocji lub sprzedaż w innej, niż ustalona, cenie mógł skutkować wstrzymaniem dostawy - czytamy w komunikacie Urzędu.

Zdaniem prezesa UOKiK zawarte porozumienie było w rzeczywistości zwyczajnym ustaleniem sztywnej ceny detalicznej dachówki. - W rzeczywistości koszty zawartego niezgodnie z prawem porozumienia ponieśli wszyscy uczestnicy rynku. Sprzedawcy zostali pozbawieni zdolności do kształtowania cen sprzedawanych produktów, a konsumenci wyboru najtańszego produktu - napisało biuro prasowe Urzędu.

UOKiK odstąpił od wymierzenia kary dystrybutorom sprzedającym materiały budowlane.

Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O podjęciu tego kroku już poinformował zarząd Röben Ceramika Budowlana.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane