• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Budować będzie trudniej

Budować będzie trudniej
Foto: TVN24 Foto: Dotąd tylko drogi publiczne wymagały decyzji środowiskowej - teraz już wszystkie dłuższe niz kilometr

Wybudować drogę, osiedle czy zakład przemysłowy będzie trudniej. W połowie listopada wejdą w życie nowe przepisy, nakładające na inwestora obowiązek uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Bez takiego dokumentu nie ma mowy o budowie.

Wydanie nowych, ostrzejszych przepisów wymusiła na Polsce Unia Europejska. Bruksela uznała, że nasze dotychczasowe regulacje o inwestycjach mogących znacząco oddziaływać na środowisko nie są zgodne w wymogami europejskiego prawa - donosi "Rzeczpospolita".

Gazeta wymienia przykładowe rodzaje inwestycji, które będą wymagały uzyskania decyzji środowiskowej. I tak, dotąd wymogiem objęte były drogi publiczne - teraz będą to wszystkie drogi o długości większej niż 1 kilometr: także prywatne, osiedlowe, prowadzące do zakładów itp.

Decyzja środowiskowa będzie także niezbędna dla budowy szpitali, placówek edukacyjnych, kin, teatrów, obiektów sportowych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą - wszystkich, które zajmą więcej niż dwa hektary terenu.

Wymóg obejmie też zabudowę mieszkaniową zajmującą więcej niż pół hektara na terenach objętych jakąkolwiek formą ochrony – od rezerwatów po obszary Natura 2000.

Decyzję środowiskową wydaje zwykle wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Powinien uczynić to w ciągu dwóch miesięcy, w praktyce zwykle trwa to jednak dużo dłużej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane