• rozwiń
  • WIG20 2271.49 +0.64%
  • WIG30 2619.48 +0.48%
  • WIG 59421.71 +0.30%
  • sWIG80 13914.41 -1.05%
  • mWIG40 4569.36 -0.01%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:33

Dostosuj

Budowa bloków w Opolu ruszy 1 lutego. Wydamy na to 12 mld zł

Nowe bloki energetyczne w Opolu Odtwórz: Nowe bloki energetyczne w Opolu
Foto: Wikipedia CC BY SA/ PGE | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Elektrownia ma powstać w około pięciu lat | Video: Nowe bloki energetyczne w Opolu

11,6 mld złotych ma kosztować budowa nowych bloków w Elektrowni Opole. Dziś rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej zatwierdziła program finansowania projektu. Dzięki temu prace budowlane mogą rozpocząć się zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego tego roku. - Prace nad urentownieniem projektu budowy bloku energetycznego w Opolu zostały zakończone - mówi minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

PGE SA poinformowało, że zarząd zaakceptował rekomendacje Komitetu Inwestycyjnego, potwierdzające zamiar rozpoczęcia budowy 1 lutego tego roku. Bloki nr 5 i 6 na węgiel kamienny mają dostarczać w sumie 1800 MW; budowa jednego ma potrwać 54 miesiące, a drugiego - 62 miesiące.

W ocenie zarządu spółki w ostatnich miesiącach "zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego – nie tylko w Polsce, ale i w Europie".

Chodzi o obszary systemowych zmian na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej i projektowane regulacje dotyczących odnawialnych źródeł energii. Ma to racjonalizować rozwój tego sektora w Polsce i kierunki europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności interwencje w systemie handlu emisjami CO2.

Najnowocześniej w Europie

 

Jestem przekonany, że aby projekt był realizowany, musi być rentowny. (...) Prace nad takim dokumentem trwają w Ministerstwie Gospodarki.

Włodzimierz Karpińsk, minister skarbu państwa

Z planów spółki wynika, że za pięć lat powstać mają najnowocześniejsze konwencjonalne moce wytwórcze w Europie. - Jestem przekonany, że aby projekt był realizowany, musi być rentowny, zgadzam się też z głosami, że państwo powinno jasno określić swoją politykę energetyczną. Prace nad takim dokumentem trwają w Ministerstwie Gospodarki - powiedział PAP minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Szczegóły projektu inwestycyjnego w Opolu zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Premier w akcji

W kwietniu ubiegłego roku PGE ogłosiła rezygnację z projektu Opole II, jako nierentownego. W kolejnych miesiącach decyzja spotka się z dezaprobatą rządu i protestami m.in. lokalnej społeczności, związków zawodowych i biznesu.

W czerwcu 2013 roku premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd znajdzie sposoby i środki, by Opole II powstało, a Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny ws. dostawy węgla do przyszłych nowych bloków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane