• rozwiń
  • WIG20 2152.68 -0.88%
  • WIG30 2445.90 -0.77%
  • WIG 57408.33 -0.13%
  • sWIG80 11669.25 +0.11%
  • mWIG40 3756.90 +0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:31

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Brytyjskim bankom brakuje pieniędzy. Muszą znaleźć 121 mld funtów

Foto: Reuters Foto: Barclays Bank ogłosił, że brakuje mu 12,8 mld funtów

Brytyjskie banki w ciągu najbliższych sześciu lat muszą uzupełnić niedobór rezerw szacowany łącznie na 121 mld funtów. Takie wymagania stawiają nowe zasady zarządzania ryzykiem określone w porozumieniu Bazylea III przyjętym przez Unię Europejską.

Według "Sunday Telegraphu", który powołuje się na 414. stronicowy dokument konsultacyjny regulatora rynku finansowego PRA (Prudential Regulation Authority) największy niedobór występuje w 25. dużych bankach brytyjskich i towarzystwach hipotecznych. Wymóg uzupełnienia rezerw obejmuje też światowych gigantów, działających na brytyjskim rynku - Goldman Sachs i JP Morgan.

Procenty warte miliardy

Zgodnie z III porozumieniem bazylejskim z 2010 r. współczynnik wypłacalności w stosunku do funduszy podstawowych został podniesiony do 6 proc., zaś podstawowe minimum rezerw własnych w stosunku do aktywów obciążonych ryzykiem ma sięgnąć 4,5 proc.

Drugi z tych wskaźników (ang. a minimum common tier one capital ratio) brytyjskie banki mają osiągnąć w dwóch etapach (4 proc. w 2014 r.) oraz 4,5 proc. w 2015 r. Uprzednie minimum rezerw własnych wysokiej jakości w postaci akcji i gotówki do aktywów obciążonych ryzykiem wynosiło 2 proc.

"Dobrze skapitalizowane i prężne banki mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia stabilizacji sektora finansowego i wsparcia wzrostu" - cytuje tygodnik szefa PRA Andrew Bailey'a.

W ub. miesiącu PRA ujawniła, iż osiem największych brytyjskich banków kredytowych m. in. Barclays, Lloyds i Royal Bank of Scotland miały niewystarczające własne rezerwy kapitałowe oszacowane łącznie na 27,1 mld funtów.

Do akcji wkraczają akcje

Barclays Bank ogłosił w tych dniach, że niedobór rezerw szacowany na 12,8 mld funtów uzupełni m. in. emisją akcji i obligacji wymienialnych na akcje.

Bazylea III wprowadza m. in. wymóg dodatkowego buforu kapitałowego, którego rolą jest pokrywanie strat przez banki w okresie kryzysów i napięć ekonomicznych oraz współczynnik lewarowania mający na celu ograniczenie zakresu finansowania w stosunku do kapitału wyjściowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane