• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Brytyjskie "nie" dla funta w niepodległej Szkocji

Brytyjskie "nie" dla funta w niepodległej Szkocji
Foto: CC BY-SA 3.0/ M. Holland Foto: George Osborne, brytyjski minister finansów

Brytyjski minister finansów George Osborne wykluczył w sobotę możliwość zachowania przez Szkocję funta szterlinga, a tym samym pozostania w unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa, w razie poparcia niepodległości kraju we wrześniowym referendum.

Jest to reakcja na ostatnio opublikowaną w "Guardianie" wypowiedź niewymienionego z nazwiska ministra stanu w rządzie Davida Camerona, który dał do zrozumienia, że Londyn zgodzi się na to, by Edynburg zachował brytyjską walutę w przypadku pozytywnego dla zwolenników niepodległości Szkocji wyniku głosowania 18 września.

Rozłam w rządzie?

Według owego ministra rząd brytyjski pozwoliłby Szkocji zachować funta w zamian za zgodę na dalsze stacjonowanie brytyjskich okrętów podwodnych w Faslane w Szkocji. "Rząd Zjednoczonego Królestwa chce by Faslane pozostało bazą okrętów z pociskami nuklearnymi Trident, a rząd Szkocji chce unii walutowej. Na tym przykładzie widać zarys porozumienia" – cytował "Guardian" swoje źródło.

Osborne i jego pierwszy zastępca Danny Alexander wskazali we wspólnym oświadczeniu, że jedynym sposobem, aby Szkocja mogła dalej być w unii walutowej jest pozostanie częścią Zjednoczonego Królestwa, gdyż wystąpienie z niego jest równoznaczne z wyjściem z unii walutowej. Inne rozwiązanie nie odpowiadałoby - ich zdaniem - interesom zarówno Szkotów, jak i reszty Wielkiej Brytanii.

- Szkocja nie miałaby kontroli nad stopami oprocentowania kredytu mieszkaniowego, miałaby związane ręce w sprawach podatkowych i finansowaniu kluczowych służb publicznych – twierdzą Osborne i Alexander. - Rząd Szkocji proponuje rozwód z resztą Zjednoczonego Królestwa, ale chce zachować wspólne konto bankowe i kartę kredytową – dodali.

Rząd Szkocji proponuje rozwód z resztą Zjednoczonego Królestwa, ale chce zachować wspólne konto bankowe i kartę kredytową.

Osborne i Alexander

Nie będą ratować obcych

- Rząd Zjednoczonego Królestwa nie będzie ryzykował pieniędzy podatników ratując obcy kraj i jego banki. Parlament nie wydałby na to zgody, a opinia publiczna by tego nie zaakceptowała – wskazano w oświadczeniu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane