• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brytyjskie firmy uciekają przed rodzimym fiskusem

Brytyjskie firmy uciekają przed rodzimym fiskusem
Foto: TVN24 Foto: Offshoring dominuje nad rynkiem krajowym

Według opublikowanego w piątek raportu Deloitte, brytyjskie firmy oszczędzają około 1,5 mld funtów rocznie na przenoszeniu części działalności do innych krajów.

Zdaniem autorów raportu liczba stanowisk pracy przenoszonych do krajów, w których koszt pracy jest niższy niż w wysoko uprzemysłowionych krajach Zachodu, powiększyła się osiemnastokrotnie w przeciągu czterech ostatnich lat.

Wśród instytucji finansowych, które są najbardziej zaawansowane w procesie przenoszenia części operacji do innych krajów (tzw. offshoring), dominują amerykańskie i brytyjskie banki oraz firmy działające na rynku kapitałowym. W sumie ponad 75 proc. czołowych instytucji finansowych ma obecnie operacje za granicą.

Z raportu wynika, że przenoszenie części działalności do krajów, w których mogą zatrudnić tanich i wydajnych pracowników, daje firmom oszczędności szacowane obecnie na 4,5 mld funtów (2,5 mld funtów w 2003 r.). Przykładem może być zwykła firma świadcząca usługi finansowe, która zatrudnia obecnie 6 proc. personelu za granicą, a nie w kraju, w którym ma swą główną siedzibę. Dość sceptycznie odnoszą się do takich argumentów związki zawodowe w W. Brytanii.

- Zarządy brytyjskich korporacji nie przedstawiły argumentów wskazujących na to, że offshoring ma sens z punktu widzenia ich operacji - powiedział David Fleming ze związku zawodowego "Unite" w Press Association. Jako argument wskazuje na Indie, do których firmy sektora usług finansowych przenoszą niektóre operacje, gdzie również występuje zjawisko fluktuacji personelu.

Autorzy raportu Deloitte myślą optymistycznie i zauważają, iż Indie nadal przyciągają najwięcej inwestycji z tytułu relokacji części operacji (ok. dwóch trzecich ogółu). Poważnym konkurentem dla Indii są Chiny, gdzie obecnie 200 mln ludzi uczy się języka angielskiego.

anw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane