• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Brytyjski rząd bankierem

Premier Gordon Brown powiedział na spotkaniu z bankierami i inwestorami londyńskiego City, że następstwem realizacji rządowego planu rekapitalizacji czołowych brytyjskich banków musi być głęboka reforma systemu finansowego.

W poniedziałek ujawniono szczegóły planu rekapitalizacji trzech dużych brytyjskich grup bankowych na łączną sumę 37 mld funtów szterlingów. Brytyjski skarb państwa będzie gwarantem nowej emisji akcji i przejmie je jako tzw. preferencyjny akcjonariusz.

- Nie może to być zwyczajny krótkookresowy plan ratunkowy, mający na celu usunięcie pęknięć z pola widzenia - oświadczył Brown w poniedziałek przed południem.

- Jeśli problemy doświadczane obecnie mają nie wrócić w przyszłości, to skuteczne będzie tylko radykalne podejście, ustosunkowujące się do źródeł problemów - dodał.

Działania ministrów swego rządu w odpowiedzi na perturbacje na finansowym rynku nazwał "bezprecedensowymi, ale niezbędnymi". - W nadzwyczajnych czasach, w których rynki finansowe przestają funkcjonować, rząd nie może pozostawić obywateli samym sobie, by na własną rękę borykali się ze skutkami kryzysu - podkreślił brytyjski premier.

Rząd staje się bankierem

Skarb państwa przejmuje udziały wycenione na 20 mld funtów szterlingów w banku RBS (Royal Bank of Scotland) oraz udziały na 17 mld funtów szterlingów w bankach Lloyds TSB i HBOS (Halifax Bank of Scotland) z chwilą ich połączenia. Inny bank - Barclays - chce dokapitalizować się na sumę 6,5 mld funtów szterlingów u swoich udziałowców, ale bez udziału skarbu państwa.

Brown zapewnił, że rząd nie ma zamiaru stać się "permanentnym inwestorem" w sektorze bankowym. Skarb państwa pozbędzie się udziałów w uporządkowany sposób, gdy pozwoli na to sytuacja na rynku.

Mówiąc o warunkach rekapitalizacji banków, Brown zwrócił uwagę na nowy system płac w ich zarządach. Chodzi o to, że dotychczas wysokie zarobki w tych gremiach kłuły w oczy opinię publiczną, obciążającą kierownictwa banków za obecny kryzys.

Rząd już wcześniej przejął pełną lub częściową kontrolę nad dwoma bankami hipotecznymi Northern Rock i Bradford & Bingley.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane