• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Afera w banku Barclays

Brytyjski nadzór finansow chce zmian systemu Libor

Brytyjski nadzór finansow chce zmian systemu Libor
Foto: Wikipedia CC BY SA/ BrokenSphere Foto: Główna siedziba banku Barclay's którego pracownicy manipulowali danymi Libor

Obecnego systemu ustalania stopy kredytu międzybankowego Libor nie da się utrzymać - stwierdza opublikowany w piątek raport nadzorcy brytyjskiego rynku usług finansowych FSA. Według FSA nowy system powinnien być w mniejszym stopniu oparty na osądach poszczególnych banków, za to w większym na aktualnych danych rynkowych.

Libor (London Interbank Offered Rate) jest punktem wyjścia dla ustalania wyceny różnych transakcji finansowych w świecie, począwszy od oprocentowania niezabezpieczonych pożyczek na kartach kredytowych, po skomplikowane instrumenty finansowe, jak derywaty. Wiarygodności stopy zaszkodziły doniesienia, że banki od dawna nią manipulowały.

Inny sposób liczenia

Na mocy proponowanego przez Martina Wheatleya, autora raportu przygotowanego przez Financial Service Authority, nowy system liczenia stopy Libor byłby wypadkową aktualnych danych rynkowych i nie byłby tak jak obecnie ustalany w oparciu o dane przedkładane przez grupę banków w Londynie. Nowy system nadzorowałoby międzynarodowe kolegium, któremu przewodniczyłby Brytyjczyk.

Brak formalnych ustaleń

Obecny system ustalania stopy Libor nie jest formalnie uregulowany i podlega nadzorowi Stowarzyszenia Brytyjskich Banków (BBA). Stopa kalkulowana jest w oparciu o własne dane banków wyceniających swoje koszy zaciągnięcia kredytu w 10 walutach na 15 różnych okresów czasowych od overnight (z dnia na dzień) po 12 miesięcy. Zarządzanie nowym systemem ustalania Liboru byłoby niezależne od BBA i oparte na wyraźnych wytycznych. Podstawą wciąż byłyby dane przedkładane przez banki, ale ustalaniem stopy w oparciu o nie zajmowałaby się zewnętrzna, pozabankowa organizacja lub firma komercyjna.

Cztery tygodnie na zastanowienie

Zainteresowane strony mają obecnie cztery tygodnie na ustosunkowanie się do zaleceń raportu FSA. Nowy system wszedłby w życie przed końcem września. Pośpiech spowodowany jest tym, że rząd chce włączyć nowe zasady do ustawy finansowej, nad którą obecnie obraduje Izba Lordów. W następstwie skandalu minister finansów George Osborne zarządził dochodzenie na szczeblu parlamentarnej komisji, a opracowanie zaleceń dla nowego systemu ustalania stopy Libor zlecił FSA.

Afera z Libor

FSA przystąpiło do przeglądu systemu ustalania stopy Libor w następstwie ujawnienia, że Barclays Bank manipulował nią po to, by dealerzy z działów obrotu instrumentami pochodnymi innych banków mieli z tego korzyści. Barclays został ukarany za to grzywną w wys. 450 mln USD. Nadzór bankowy w USA i Wielkiej Brytanii wszczął dochodzenie w sprawie manipulowania stopami Libor, również wobec innych banków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane