• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Brytyjczykowi będzie wolno pracować dłużej

Brytyjczykowi będzie wolno pracować dłużej
Foto: sxc.hu Foto: Brytyjczyka nie będzie mozna wysłać na emeryturę

Brytyjski rząd znosi wiek emerytalny - donosi BBC. Według nowych zasad każdy sam będzie miał decydować, czy chce przejść na emeryturę. Prawo do dłuższej pracy będzie stanowić bodziec dla gospodarki Wielkiej Brytanii - stwierdza tamtejsze ministerstwo gospodarki.

Obecnie w Wielkiej Brytanii wiek emerytalny to 65 lat, co oznacza, że pracodawca może po prostu w chwili osiagnięcia tego wieku przez pracownika zwolnić go i wysłać na emeryturę. - Emerytura powinna być kwestią wyboru - stwierdza jednak cytowany przez BBC minister pracy Edward Davey.

Likwidacja tej granicy została zaproponowana przez rządzącą koalicję już w lipcu ubiegłego roku, od tego czasu trwały konsultacje w tej sprawie.

Według doniesień BBC nowe procedury zaczną obowiązywać od 6 kwietnia. Od tego dnia pracodawcy nie będą mogli już zawiadamiać swych pracowników o wysłaniu ich na emeryturę. Między tym dniem a 1 października procedura będzie mogła być kontynuowana jedynie wobec tych pracowników, którzy w tym czasie kończą 65 lat, a zamiar wysłania ich na emeryturę zostanie zakomunikowany przed 6 kwietnia. Po 1 października procedura wysyłania na emeryturę przestanie funkcjonować.

Rząd jednak zostawia fortkę w tych generalnych zasadach: wysłanie pracownika na emeryturę będzie możliwe, jeśli pracodawca zdoła "obiektywnie to uzasadnić". Podawane tu są dwa przykłady - kontrolerów ruchu lotniczego oraz funkcjonariuszy policji.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane