• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brytyjczycy strajkują. Polacy pomagają

Polski LOT będzie kierował do Wielkiej Brytanii większe maszyny, by przejąć część pasażerów British Airways. Większość lotów brytyjskiego przewoźnika zaplanowanych na najbliższe trzy dni została odwołana ze względu na strajk 12 tys. pracowników pokładowych.

Dzięki skierowaniu do Wielkiej Brytanii większych maszyn, liczba oferowanych przez LOT miejsc wzrośnie mniej więcej o 1/3. Za przelot polskimi liniami, zamiast BA, pasażerowie BA nie muszą dodatkowo płacić.

Strajk nie ma wpływu na loty z Polski do Wielkiej Brytanii, choć może oznaczać niedogodność dla podróżnych z Polski, przesiadających się na którymś z brytyjskich lotnisk na dalszy lot z BA.

Część pasażerów BA przejął też niskobudżetowy Ryanair, oferując im przelot po specjalnej cenie 69,99 funta, a także fińskie linie Air Finland. Podróżni, których lot został odwołany, mogą go przebukować w ciągu roku, zmienić trasę, lecieć innymi liniami bądź uzyskać zwrot pieniędzy za bilet.

Plan awaryjny

BA liczy, że zdoła obsłużyć 1100 z 1950 lotów dziennie (ok. 65 proc.). Przewoźnik przygotował awaryjne plany na wypadek strajku, m.in. szkoląc około tysiąca ochotników z personelu naziemnego w wykonywaniu prac pokładowych.

- Naszym głównym celem w tym tygodniu było dokładne informowanie pasażerów możliwie wcześnie, tak aby mogli skorzystać z jednej z możliwości, które im zaoferowaliśmy - oświadczył rzecznik BA.

Jeden z cytowanych przez agencję Reutera pasażerów ocenił, że działania awaryjne okazały się raczej skuteczne, ponieważ na terminalu 5 lotniska Heathrow przed stanowiskiem informacji stało zaledwie kilka osób.

Pożyczyli maszyny

Na zasadzie leasingu BA przejęła 22 maszyny wraz z załogą od innych przewoźników. W większym zakresie BA korzysta z lotniska London City Airport. Do obsługi pasażerów włączono pracowników ze stanowisk kierowniczych.

Na lotnisku Heathrow normalnie odbędzie się ok. 60 proc. lotów na dalekich trasach i tylko 30 proc. lotów na krótkich trasach. Na Gatwick utrzymano wszystkie dalekie loty i ponad połowę na krótkich trasach.

To nie koniec

Druga runda strajku została wyznaczona na 27-30 marca. Pracownicy protestują przeciwko pogorszeniu warunków pracy i płacy, postawie zarządu, który oskarżają o odgórne narzucanie im zmian, podyktowanych dążeniem do redukcji kosztów.

Według współsekretarza generalnego związku zawodowego Unite Tony'ego Woodleya, szef BA Willie Walsh chce złamać związkowców, idąc z nimi na konfrontację. Woodley wskazuje, iż ostateczna oferta kierownictwa była gorsza niż oferta wstępna.

Plan oszczędnościowy BA przewiduje zamrożenie płac w 2010 r., przeniesienie około 3 tys. pracowników z etatów pełnych na niepełne i redukcję personelu kabinowego na dalekich trasach. Kierownictwo spółki zagroziło, iż pracownicy, którzy wezmą udział w strajku, stracą przywileje, w tym możliwość tanich przelotów.

Tymczasem strajk, przypadający nie tylko w gorącym okresie przedświątecznym, ale także wyborczym, stał się dla opozycyjnej Partii Konserwatywnej okazją do zaatakowania rządu.

Strajk polityczny

Lider konserwatystów David Cameron oskarżył rząd, że niewystarczająco zdecydowanie zareagował na groźbę strajku ze strony Unite, co wytłumaczył tym, że związek ten finansuje Partię Pracy.

Premier Gordon Brown oświadczył, że pierwszy od 13 lat strajk BA nie leży w niczyim interesie, i wezwał obie strony do powrotu do negocjacji w jak najkrótszym terminie. Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii spodziewane są 6 maja.

W IV kwartale 2009 r. strata BA przed opodatkowaniem wyniosła 50 mln funtów, a za 9 miesięcy do końca grudnia ub. r. 342 mln funtów. Za cały ostatni rok obrachunkowy (do końca marca 2009 r.) strata sięgnęła 401 mln funtów. Plan restrukturyzacji BA ma zaoszczędzić przewoźnikowi 62,5 mln funtów rocznie. Przewoźnik zatrudnia ok. 38 tys. pracowników.

bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane