• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Brytyjczycy ostrzegają przed biopaliwami

Brytyjczycy ostrzegają przed biopaliwami
Foto: sxc.hu Foto: Rzepak nie taki ekologiczny

Brytyjska Agencja ds. Środowiska ostrzega przed bezkrytycznym stosowaniem biopaliw, które nie zawsze są czystą alternatywą wobec paliw kopalnych. Według Agencji w przyszłości biopaliwa mogą wręcz stać się jednym z największych źródeł gazów cieplarnianych.

Agencja doszła do takich wniosków analizując różne rodzaje biopaliw i biomasy oraz różne sposoby jej pozyskiwania i użytkowania. Raport Agencji stwierdza, że spalanie wiórów i odpadów drewna wytwarza najmniej dwutlenku węgla, natomiast olej rzepakowy i szybko rosnące gatunki drzew, jak wierzba i topola - najwięcej.

Eksperci Agencji ostrzegają zwłaszcza przed zaorywaniem łąk pod plantacje rzepaku, co zwiększa ujemny bilans CO2. Tony Grayling, szef działu zmian klimatycznych Agencji powiedział, że przy najlepszym scenariuszu proces spalania biomasy w elektrowniach wytwarza o 98 procent zanieczyszczeń mniej niż spalanie węgla. Wiele zależy jednak od wydajności kotłów, rodzaju stosowanej biomasy i jej transportu.

Jego zdaniem w przyszłości trzeba będzie wprowadzić rygorystyczne przepisy pozyskiwania biomasy, w przeciwnym razie do 2030 roku będzie ona odpowiadać za więcej szkodliwych gazów niż paliwa kopalne.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane