• rozwiń

Brytyjczycy mniej latają

Brytyjczycy mniej latają
Foto: TVN24 Foto: Brytyjskie linie przewożą coraz mniej pasażerów

Brytyjczycy coraz mniej latają. O prawie 9 proc. zmniejszył się w listopadzie 2008 roku popyt na zagraniczne podróże lotnicze, w porównaniu z listopadem 2007 r. - wynika z opublikowanych w piątek danych British Airports Authority.

Dane tego największego operatora brytyjskich lotnisk (British Airports Authority) oparte są na analizie ruchu lotniczego z lotnisk Heathrow, Gatwick, Stansted, Edinburgh i Glasgow.

O ile w listopadzie br. z lotnisk sieci BAA skorzystało 9,8 mln podróżnych odlatujących za granicę, o tyle w 2007 r. było to 10,8 mln osób (spadek o 1 mln osób). Od początku stycznia br. do końca listopada br. z lotnisk skorzystało 135 mln pasażerów. Tak więc w ostatnich 11 miesiącach popyt spadł o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

Wakacje drożeją, funt tanieje

Wśród powodów zmniejszenia się popytu na zagraniczne podróże wskazuje się na systematycznie obniżający się kurs funta szterlinga do euro. Przekłada się to na zwyżkę kosztów zagranicznych wakacji w popularnych wśród Brytyjczyków krajach: Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Cyprze i Włoszech, gdzie euro jest w obiegu.

Funt jest obecnie na historycznie najniższym poziomie do euro od czasu wprowadzenia wspólnej waluty w 1999 r. Tylko w minionych dwóch miesiącach, funt staniał do euro o 12 proc.

Ogólnie jednak BAA uważa, że długofalowa perspektywa wzrostu cywilnego ruchu lotniczego w W. Brytanii jest dobra.

//el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane