• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Brytyjczycy chcą dopuścić zagraniczne elektrownie do aukcji na dostawy energii

Brytyjczycy chcą dopuścić zagraniczne elektrownie do aukcji na dostawy energii
Foto: (CC BY 2.0)/Flickr/ Jürgen z Sandesneben Foto: Obecne ceny energii na rynkach hurtowych krajów UE są często niższe od brytyjskich

Brytyjski rząd rozważa dopuszczenie zagranicznych elektrowni do udziału w aukcjach na dostawy energii w ramach nowego mechanizmu rynku mocy (capacity market) – informuje think tank Policy Exchange.

Brytyjski think tank z zadowoleniem odnotowuje taką informację. Zdaniem ekspertów Policy Exchange mogłoby to dać impuls do rozbudowy połączeń energetycznych z innymi krajami, co w konsekwencji może skutkować obniżeniem cen energii na brytyjskim rynku. Według Policy Exchange powstanie kolejnych interkonektorów energetycznych mogłoby obniżyć koszty ponoszone przez brytyjskich konsumentów nawet o miliard funtów.

Jeszcze w tym roku

Pierwsza aukcja w ramach tzw. rynku mocy ma odbyć się jeszcze pod koniec tego roku i dotyczyć dostaw energii zimą 2017/2018. Do udziału w aukcji zgłaszać mają się wytwórcy energii, którzy w zamian za stałe wynagrodzenie zadeklarują utrzymywanie swoich mocy wytwórczych w gotowości na wypadek nagłego wzrostu zapotrzebowania na energię. Ma to zagwarantować opłacalność funkcjonowania tych elektrowni, nawet, jeśli miałyby być wykorzystywane tylko w okresach największego zapotrzebowania.

Policy Exchange stwierdza, że dopuszczenie zagranicznych wytwórców do udziału w tegorocznej aukcji jest mało prawdopodobne, ale rząd zastanawia się nad wprowadzeniem takiej możliwości w kolejnych aukcjach. Według think tanku dopuszczone do udziału w aukcjach miałyby być elektrownie i operatorzy interkonektorów łączących Wielką Brytanię z kontynentem.

Większe bezpieczeństwo

Obecne ceny energii na rynkach hurtowych krajów UE są często niższe od brytyjskich. Eksperci Policy Exchange zakładają więc, że wytwórcy zagraniczni mogą zaoferować w ramach aukcji korzystniejsze warunki od wytwórców brytyjskich, co przełoży się w efekcie na niższe rachunki konsumentów.

Zdaniem think tanku pośrednim skutkiem takiej decyzji byłoby powstanie zachęt do budowy kolejnych interkonektorów energetycznych, co wzmocniłoby bezpieczeństwo dostaw energii na brytyjski rynek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane