• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bruksela za gazem do Moskwy i Kijowa

Bruksela za gazem do Moskwy i Kijowa
Foto: TVN24 Foto: Czeka nas kolejny gazowy paraliż?

Komisja Europejska wysyła do Kijowa i Moskwy ekipę swoich przedstawicieli w celu ustalenia faktów w związku z nowym sporem gazowym między Rosją a Ukrainą - poinformował przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

Misja - złożona z wysokiej rangi urzędników - ma ustalić fakty przed zaplanowanym na 18 i 19 czerwca szczytem UE, na którym będzie poruszany problem gazowego sporu.

Rosja od wielu dni straszy wizją nowego konfliktu gazowego z Ukrainą - a w tle wizją kolejnego wstrzymania dostaw. Premier Władimir Putin powiedział w środę, że tranzyt gazu do Europy może ustać pod koniec czerwca lub na początku lipca, jeśli Ukraina nie zapłaci za surowiec pobrany w maju. Moskwa utrzymuje, że ukraiński Naftohaz nie ma pieniędzy na opłacenie bieżących dostaw gazu, a także na zakup paliwa, które przed sezonem zimowym powinien wtłoczyć do swoich podziemnych magazynów.

"Płaciliśmy i będziemy płacić"

Kijów zapewnia, że wywiąże się z opłat. - Zobowiązania Ukrainy wobec Rosji za gaz dostarczony w maju wynoszą 500 milionów dolarów i zostaną spłacone w terminie - oświadczył w środę minister ds. paliw i energetyki Ukrainy Jurij Prodan.

Również kancelaria prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki oświadczyła, że kraj regularnie płaci za dostawy rosyjskiego gazu, i zaapelowała o wstrzymanie spekulacji wokół tego tematu.
- Będziemy o tym rozmawiać, jeśli do 7 czerwca Naftohaz Ukrainy nie uiści należności - oświadczył przedstawiciel administracji Juszczenki, Roman Żukowski.

Zgodnie z umowami ukraińsko-rosyjskimi Naftohaz rozlicza się z Gazpromem za dostarczony surowiec do 7 dnia każdego miesiąca.

bgr/sk ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane