• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: UE

Bruksela wesprze przedsiębiorczość na Podlasiu. Da 16 mln euro

Bruksela wesprze przedsiębiorczość na Podlasiu. Da 16 mln euro
Foto: CC BY SA Wikipedia/ Pacyfa Foto: Nawet 16 mln euro dla firm w Podlaskiem

16 mln euro z UE na wsparcie przedsiębiorczości, w tym osób zakładających własną firmę ma być przeznaczone w Podlaskiem w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) na lata 2014-2020. Kolejnych 14 mln euro wesprze zatrudnienie w gminach z siecią Natura 2000.

Priorytetem mają być tzw. zielone miejsca pracy w różnych branżach - z wyłączeniem rolnictwa. Zielone, czyli oparte na zrównoważonym rozwoju. - Ze względu na niski poziom przedsiębiorczości w regionie, najwięcej środków powinno trafić na dotacje, lecz będą też tzw. instrumenty mieszane. Już powstałe firmy będą też dostawać tzw. pomostowe wsparcie na początku swojej działalności - poinformowała Justyna Muszyńska z departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Ekonomiści i urzędnicy podkreślają, że w regionach, zwłaszcza słabych gospodarczo, takich jak Podlaskie - samozatrudnienie to główna szansa na rozwój i pracę, nie ma bowiem inwestorów, którzy tworzą dużą liczbę miejsc pracy. - Poza tym ze względu na wysokie koszty pracy, sztywny rynek pracy oraz ograniczenia prawa pracy, samozatrudnienie daje trochę lepsze rozwiązania w tym zakresie: łatwiejsze zatrudnianie i rozwiązywanie kontraktów, mniejsze koszty, łatwiejszą współpracę z innymi firmami - mówi ekonomista, prof. Robert Ciborowski, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku.

16 mln euro dla przedsiębiorców i 14 mln euro dla gmin

W projekcie nowego RPO, który jest teraz oceniany przez Komisję Europejską, 16 mln euro ma być przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy, w tym pracę na własny rachunek. Jeden z elementów będzie skierowany bezpośrednio do osób chcących rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

- Dodatkowo 14 mln euro ma być przeznaczone na wspieranie gmin, których rozwój jest uwarunkowany obecnością obszarów chronionych europejską siecią Natura 2000. Wspierane będzie zatrudnianie w tych gminach. "Wsparcie bezzwrotne będzie dotyczyło przede wszystkim działalności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym przedsiębiorstw społecznych - poinformowała Muszyńska.

Mikropożyczki dla firm

Urząd marszałkowski w Białymstoku prowadzi też pilotażowy program mikropożyczek na własną działalność biznesową. Można otrzymać do 50 tys. zł preferencyjnej pożyczki. Sięgnęło po nie dotychczas 31 osób, choć zakładano, że do końca 2014 r. z tej pomocy skorzysta 80 osób. Okazało się, że po pożyczki osoby szukające pomocy w założeniu własnej firmy sięgały chętniej tylko wtedy, gdy nie było konkursów na dotacje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane