• rozwiń

Temat: Ukraina. Aneksja Krymu

Bruksela rozszerza czarna listę. Objęła sankcjami nowych prorosyjskich separatystów

Foto: PAP/EPA Foto: Rozszerzenie unijnej czarnej listy na kolejnych prorosyjskich separatystów ma związek z konfliktem na Ukrainie

UE rozszerzyła w czwartek listę objętych sankcjami wizowymi i finansowymi o 13 prorosyjskich separatystów oraz pięć organizacji, których działalność podważa integralność terytorialną Ukrainy - podali dyplomaci.

Decyzję podjęli ambasadorowie państw unijnych. Nazwiska osób, na które nałożono restrykcje w formie zakazu wizowego i zamrożenia aktywów, a także nazwy organizacji, których aktywa zostaną zamrożone, mają zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w najbliższą sobotę.

Odpowiedź na wybory

Rozszerzenie unijnej czarnej listy na kolejnych prorosyjskich separatystów w związku z konfliktem na Ukrainie zlecili 17 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Jest to odpowiedź Unii na przeprowadzone 2 listopada wybory w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), dwóch zbuntowanych regionach na wschodzie Ukrainy. Unia uważa, że wybory były niezgodne z ukraińskim prawem oraz podpisanym we wrześniu w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy.

Do tej pory UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osób z otoczenia Kremla, oraz na 23 firmy i osoby prawne, zaangażowane w destabilizację Ukrainy.

Wprowadziła też sankcje gospodarcze wobec Rosji, obejmujące ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Krym bez inwestycji

Według źródeł dyplomatycznych ambasadorowie państw UE zajęli się też w czwartek propozycjami działań, które będą konsekwencją nieuznawania przez UE aneksji Krymu przez Rosję. Jedną z propozycji jest rozszerzenie zakazu inwestycji na Krymie. Dyskusja ma być kontynuowana na szczeblu ekspertów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane