• rozwiń
  • WIG20 2232.79 +0.30%
  • WIG30 2527.07 +0.14%
  • WIG 58721.32 +0.17%
  • sWIG80 11602.24 +0.13%
  • mWIG40 3733.27 -0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:42

Dostosuj

Bruksela odblokowała pieniądze na drogi. "Środki są bezpieczne"

Bruksela odblokowała pieniądze na drogi. "Środki są bezpieczne"
Foto: tvn24 Foto: Pieniądze na drogi znów płyną

Komisja Europejska odblokowała 3,5 miliarda złotych unijnej pomocy przeznaczonej na budowę polskich dróg, które zamrożono z powodu wykrycia zmowy cenowej. Unijni eksperci uznali, że wyjaśnienia polskich władz są wystarczające.

Jak mówi korespondent TVN24 w Brukseli, Leszek Jarosz, informację od odblokowaniu pieniędzy podało biuro komisarza ds. polityki regionalnej, Johannesa Hahna. - Polskie władze i samorządy mogą ponownie wysyłać do Brukseli faktury do rozliczenia - mówi Jarosz.

Jak zapewniał z kolei minister transportu Sławomir Nowak, "polskie środki na budowę dróg są bezpieczne".

To oczywiście bardzo dobra wiadomość, której spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu. Od samego początku mówiliśmy, że nasze pieniądze na budowę dróg nie są zagrożone

Minister Sławomir Nowak

- To oczywiście bardzo dobra wiadomość, której spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu. Od samego początku mówiliśmy, że nasze pieniądze na budowę dróg nie są zagrożone - powiedział minister przebywający w Popradzie na polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych.

W jego ocenie, odblokowanie Polsce środków na budowę dróg jest jedną z najszybciej podjętych decyzji w tej sprawie przez KE. - Przedstawiliśmy Komisji wszystkie niezbędne wyjaśnienia. Komisja podzieliła naszą argumentację, więc polskie środki na budowę dróg w tej perspektywie są bezpieczne, bo są mądrze i dobrze zarządzane - podkreślił Nowak.

Pytany, jaki jest obecnie status odblokowanych środków, odparł, że pieniądze te przygotowane są na refundację już wydanych funduszy na drogi już zbudowane. - Wszystkie te faktury, które wysyłamy do Komisji Europejskiej teraz będą mogły być z powrotem płynnie regulowane, co z punktu widzenia Krajowego Funduszu Drogowego jest dosyć istotne, bo my na bieżąco wydajemy miliardy złotych na budowanie kolejnych odcinków dróg - powiedział Nowak.

Tama na strumieniu pieniędzy

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Według Komisji przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie wykonawców.

Komisja zapowiedziała wówczas, że do czasu wyjaśnienia wątpliwości nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatności. Oznaczało to faktyczne zamrożenie przekazywania unijnych pieniędzy na inwestycje drogowe w Polsce.

W reakcji na decyzję Komisji polskie władze przesłały do Brukseli szereg dokumentów, starając się dowieść, że unijne pieniądze są wydawane w sposób przejrzysty i uczciwy. Wstępnie unijni urzędnicy zapowiadali, że analiza materiałów potrwa do lutego. Jak mówi Jarosz, terminu nie udało się dotrzymać, bowiem Polacy przysłali dużo dokumentów.

Z miesięczną zwłoką audytorzy stwierdzili, że Polska gwarantuje skuteczną kontrolę nad wydawaniem unijnych pieniędzy. Nie skończono jeszcze badania wszystkich inwestycji, ale wnioski płynące z tych już "prześwietlonych" mają być wystarczające do odblokowania funduszy.

 

Komisja Europejska przyjęła argumenty i wyjaśnienia przedstawione przez MRR i odblokowała płatności na projekty drogowe. Tym samym zakończyło to standardową procedurę KE, zastosowaną do tej pory w ponad 190 przypadków w całej UE.

O prowadzonym przez prokuraturę śledztwie w sprawie domniemanej zmowy cenowej przy trzech przetargach na realizację projektów drogowych Komisja Europejska była regularnie informowana od 2010 r. Działanie polskich organów ścigania potwierdziło skuteczność polskiego systemu zarządzania i kontroli wdrażania środków unijnych.

oficjalny komunikat Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane