• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Bruksela nie pozwoli upaść swoim bankom

Kolejne kraje podejmują decyzje o podniesieniu gwarancji dla wkładów bankowych swoich obywateli. Takie decyzje podjęły we wtorek m.in. Belgia i Austria, a zapowiedziały Czechy i Hiszpania. Ten ostatni kraj zamierza również utworzyć specjalny fundusz pomocy dla swoich banków.

Hiszpański premier Jose Luis Rodriguez Zapatero zapowiedział, że jego kraj ustanowi wart 30 miliardów euro fundusz pomocy instytucjom finansowym. Premier zapowiedział też, że w razie potrzeby fundusz pomocy dla instytucji finansowych może zostać zwiększony do 50 miliardów euro. Według zapowiedzi Zapatero Hiszpania ma również podnieść gwarancje dla depozytów bankowych do kwoty 100 tys. euro.

Belgijskie gwarancje

Belgia postanowiła we wtorek podwyższyć pułap gwarancji na depozyty bankowe do 100 tysięcy euro - zapowiedział minister finansów Didier Reynders. Minister dodał, że praktycznie ta ochrona nie jest konieczna, gdyż państwo i tak nie pozwoli żadnemu z banków upaść. Najwyraźniej jednak belgijski rząd zatroszczył się o nastroje wśród ciułaczy, a być może obawiał się odpływu ich pieniędzy za granicę. Decyzję taką podjęła bowiem już sąsiednia Holandia, a zapowiedziały Niemcy.

Austria też podnosi

Austria zamierza podnieść gwarancje na depozyty bankowe z 20 tys. euro do 100 tys. - zapowiedział z kolei austriacki minister finansów Wilhelm Molterer. Taka propozycja ma zostać przedstawiona w środę austriackiej radzie ministrów.

Molterer zastrzega, że jego kraj może podnieść ubezpieczenie oszczędności jeszcze wyżej, jeśli Niemcy zdecydują się wprowadzić zapowiadane przez nich nieograniczone gwarancje dla depozytów. Wiedeń musi się liczyć ze środkami zastosowanymi przez Berlin do walki z światowym kryzysem finansowym, aby zapobiec ucieczce kapitału z własnych banków do Niemiec.

- Musimy dbać o Austriaków - powiedział Molterer.

Czeskie ministerstwo finansów zaproponuje rządowi zwiększenie limitu gwarancji dla wkładów bankowych z obecnej równowartości 25 tys. euro do 50 tys. - oświadczył we wtorek szef resortu Miroslav Kalousek w Luksemburgu. Jak zaznaczył Kalousek, zwiększenie limitu miałoby obowiązywać tylko przez pewien czas.

Po unijnej decyzji

We wtorek w Luksemburgu ministrowie finansów krajów UE porozumieli się w sprawie podwyższenia gwarancji depozytów bankowych z obecnych obowiązkowych 20 tys. do co najmniej 50 tys. euro. Uzgodniono, że poszczególne kraje mogą wprowadzać dalej idące gwarancje - nawet do 100 tys. euro.
CZYTAJ WIĘCEJ: Unia uspokaja nerwy ciułaczy

Po luksemburskim spotkaniu polski minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że także Polska podniesie gwarancje dla bankowych depozytów, "nie uczyni tego jednak teraz".

Informacje o zwiększaniu gwarancji dla depozytów bankowych obywateli nadchodzą z kolejnych krajów. Wcześniej uczyniły to już Irlandia, Dania, Islandia i Wielka Brytania.
CZYTAJ WIĘCEJ: Holandia też podnosi bankowe gwarancje
//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane