• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Bruksela mówi "tak" polskiej recepcie na kryzys

Bruksela mówi "tak" polskiej recepcie na kryzys
Foto: TVN24 Foto: Państwo staje za krajowymi finansami

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy dla instytucji finansowych. Choć mało kto wie, że taki istnieje, to przewiduje on m.in. gwarancje na krótko- i średnioterminowe zobowiązania, co ma zachęcić banki do udzielania nawzajem sobie pożyczek oraz zapewnić płynność instytucji finansowych.

- Komisja uznała polski program za zgodny z jej zaleceniami dotyczącymi pomocy państwa w dobie kryzysu finansowego - czytamy w informacji KE. Zdaniem Brukseli, pakiet jest odpowiednim środkiem, by zapobiec poważnym zaburzeniom w polskiej gospodarce. - Polski program pomocy jest skutecznym narzędziem pozwalającym zwiększyć zaufanie rynku bez nadmiernego zakłócenia konkurencji - uważa komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes cytowana w komunikacie.

Co w programie?

W programie przewidziane są dwie kategorie wsparcia: gwarancje państwa na emisję przez banki nowego długu oraz pożyczki w formie skarbowych papierów wartościowych.

KE poinformowała, że instytucje uprawnione do otrzymania pomocy mogą składać wnioski o jej przyznanie do 31 grudnia 2009 roku. Wsparcie może zostać przyznane w późniejszym terminie, w ciągu sześciu miesięcy od momentu przyjęcia odnośnej decyzji. Wszystkich beneficjentów obowiązywać będzie zakaz reklamy odnoszącej się do wsparcia ze strony Skarbu Państwa.

mkg/ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane